1. Ana Sayfa
  2. Linux

En İyi 500 Süper Bilgisayar Linux İle Çalışıyor

En İyi 500 Süper Bilgisayar Linux İle Çalışıyor
Linux Logo
0

Yapılan açıklamaya göre Dünya’da büyük işlemleri gerçekleştiren en iyi 500 süper bilgisayar Linux ile çalışıyor

Teknoloji dünyasında büyük işlemleri yapmamızı sağlayan ve büyük donanım kapasitelerine sahip olan süper bilgisayarlar önemli kuruluşlar tarafından kullanılıyor. Bir süper bilgisayarı kullanmak için de iyi bir işletim sistemi gerekiyor. Bu yüzden de süper bilgisayar mühendisleri, süper bilgisayarlarda Linux ile çalışıyorlar.

içinde bulunduğumuz Kasım ayındaki derlenen raporlar neticesinde Dünya’nın en iyi 500 süper bilgisayarının Linux ile çalıştığı ortaya çıktı. Bu durum Linux İşletim Sisteminin ne kadar da başarılı olduğunu kanıtlar nitelikte. Çünkü büyük kuruluşların çoğu sunucularında Linux kullanıyor. Ayrıca birçok süper bilgisayar Linux kullanıyor.

En iyi 10 süper bilgisayar 1998’den beri Linux

Bu çalışma ile birlikte yapılan bir diğer çalışma da Linux Vakfı tarafından gerçekleştirildi. Linux vakfı 1998’den bu yana Dünya’nın en iyi 10 süper bilgisayarında Linux İşletim Sistemi kullanıldığını açıkladı. Bu gelişme 1998 yılında Açık Kaynak topluluğunda heyecana sebep olmuş ve bunun neticesinde Açık Kaynak topluluğu daha da cesaretlenmişti.

Ayrıca yıllar geçtikçe birçok Windows ve macOS bilgisayar Linux işletim sistemine geçiş yapmaya başlıyor. Kullanıcılara özgür alan bırakmadan, kalıplar içinde kullanım sunan kapalı kaynaklı işletim sistemleri, kullanıcılar tarafından az tercih edilmeye başlıyor. Linux’a gelen güncellemeler de kullanıcıları Linux’u kullanmak isteyen kişileri daha çok çekiyor. Linux geçmişe nazaran birçok donanımı daha da iyi destekler konumda bulunuyor.

Gün geçtikçe Linux kitlesi büyüyor

Kullanım detaylarına bakıldığında şu anda 1000’den fazla Linux işletim sistemi geliştiricisinin bulunduğu ve bu sistemleri kullanan milyonlarca kişi olduğu görülüyor. Linux dünyasını daha sosyal hale getiren şey ise kullanıcıların aynı zamanda Linux’u geliştirebilir olmaları. Her bir Linux çekirdeği güncellemesinde onlarca mühendisin çalıştığı kısımlar bulunuyor ve bu kısımlar kullanıcılara duyuruluyor. İsteyen herkes Linux çekirdeğindeki açığı bulup güncelleştirerek bu büyük dünyada kullanımın yayılmasına destek oluyor.

Yorum Yap