1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. En İyi iPhone Fotoğraf Düzenleme Programları
Trendlerdeki Yazı

En İyi iPhone Fotoğraf Düzenleme Programları

En İyi iPhone Fotoğraf Düzenleme Programları

En iyi kameraya sahip telefonlardan birisi olan iPhone için, en iyi iPhone fotoğraf düzenleme uygulamaları hakkında bilgi bu yazıda!

Akıllı telefonlar günümüzde çok kaliteli fotoğraflar çekmeye başladı. Ancak iPhone’un kalitesi tartışılmaz bir şekilde yüksek. Hatta bazı fotoğraf stüdyolarında fotoğraf makinesinin işlevleri için iPhone X kullanılmaya başlandığı konuşuluyor. iPhone’un kamerası iyiyken bir de çift kameralı modelinin kullanılmaya başlanılmasının ardından kalite daha üst noktalara ulaştı. iPhone kameralarında filtreler, ışıkla ve pozlamayla ilgili  yapılan ayarlar onun kalitesini epeyce arttırdı.

Elbette iPhone’un kamerasının kalitesi yanında konuşulması gereken başka bir konu daha var. O da iPhone fotoğraf düzenleme uygulamaları. Bu uygulamalar sayesinde fotoğraflarımızı daha güzel hale getiriyor, görsel olarak daha çok hoş hale getiriyoruz. Bazen de bir fotoğrafı Instagram’a atmadan önce ona filtreler ve efektler uygulamak istiyoruz. Bunun için kullanımda birçok uygulama var.

Bu konunun çok talep görmesi nedeniyle de App Store’da birçok fotoğraf düzenleme uygulaması bulunuyor. Ancak bazı uygulamalar ucuz denilmeyecek miktarda ücretler istiyor. Tabi ki ücretsiz uygulamalar da yok değil. Üstelik bu ücretsiz uygulamalar büyük firmalar tarafından geliştirilmiş ve ücretli uygulamalar gibi çok başarılı çalışıyorlar.

En iyi iPhone fotoğraf düzenleme uygulamaları

snapseed

1. Snapseed

Google tarafından geliştirilen Snapseed, en iyi fotoğraf düzenleme programları arasında. Snapseed’in Google tarafından geliştirilmiş olması onun en büyük avantajı oluyor. İçinde barındığı birçok özellik sayesinde bir fotoğraftan yeni bir fotoğraf üretebilecek olan Google Snapseed, sunduğu özellikler nedeniyle sırada en yukarıda bulunuyor.

Snapseed sayesinde üzerinde çalıştığınız fotoğrafın renk ayarlarıyla sınırsız şekilde oynayabilirsiniz. Öyle ki filtre ve kontrast ayarlarından birçok yeni fotoğraf elde edebilirsiniz.


Snapseed Özellikleri

 • İçindeki filtreler fotoğrafları çok yönlü olarak düzenleyebilir.
 • Snapseed, RAW fotoğraf düzenlemeyi destekliyor.
 • İçerde bulunan bulunan birçok özelliği kullanarak kendinize özel bir filtre ve ayar üretebilirsiniz. Ürettiğiniz bu ayarı daha sonra da kullanmak üzere kayıt edebilirsiniz.

Snapseed tamamen ücretsiz olarak kullanılıyor. Yani diğer uygulamalar gibi uygulamayı biraz kullanıp para vermek zorunda kalmıyorsunuz. Bu nedenle Snapseed, en çok tercih edilen fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında bulunuyor.

vsco2. VSCO

Eğer çok fazla yorulmadan fotoğraf düzenlemek istiyorsanız VSCO tam size göre. VSCO, kullanıcılarına zahmetsizce fotoğraf düzenleme imkanı sağlıyor. Üstelik düzenlediğiniz bu fotoğrafları yine VSCO üzerinden paylaşabilirsiniz. Uygulama içinde özenle geliştirilmiş olduklarını düşüneceğiniz çok sayıda filtre bulunuyor. Ayrıca fotoğraf filtreleme üzerine tecrübeli olanlar da VSCO kullanabilir.

Aslında VSCO birkaç yıl önce çok ama çok yaygındı. Hatta Instagram’ın yeni kullanılmaya başlandığı zamanlarda VSCO daha çok kullanılıyordu. Ancak VSCO’nun daha çok sanatsal ve çevre fotoğraflarını içermesi onu Instagram’dan geri konuma getirdi. Ayrıca Instagram’da bulunan videolar, mesajlaşma ve keşfet özelliğinin zenginliği VSCO’ya kullanıcı kaybettirdi.


VSCO Özellikleri

 • Uygulama içinde aynı anda birden çok seçeneği seçerek kullanabilirsiniz. Bu özellik genelde ücretli uygulamalarda oluyor.
 • VSCO’da RAW fotoğraflarını düzenleyebilirsiniz.
 • Instagram ile olan geçmişinden bahsetmiştik. Görünümünün Instagram’a benzer olması kullanıcılara daha kolay kullanım sağlıyor.
 • Hazırladığınız fotoğrafları uygulama içinde direkt paylaşabilirsiniz.

adobe-lightroom-cc3. Adobe Lightroom CC

Büyük teknoloji firması olan Adobe’nin iOS cihazlar için tasarladığı Lightroom CC de ücretsiz olarak kullanımda. Photoshop ile fotoğrafçılık alanında birinci olan Adobe, bu birinciliğini mobil cihazlarda da sürdürmek istediği için bu uygulamayı kullanıma sundu.

Ligthroom CC basit amaçlı kullanımının yanında profesyonel olarak da kullanılabiliyor. Bu nedenle daha çok fotoğraf filtreleme ile düzenlemede ileri durumda olan kişiler tarafından kullanılıyor. Üstelik Adobe Creative Cloud ile birlikte kullanım da mümkün.


Adobe Lightroom CC Özellikleri

 • DNG RAW formatlı çalışmalar çok rahat bir şekilde yapılabiliyor.
 • Adobe Creative Cloud sayesinde ürettiğiniz görseller senkronize olup depolanıyor. Böylelikle hiçbir şekilde kaybolmuyor.
 • Fotoğraf düzenlemeleri esnasında eş zamanlı olarak görseller incelenebiliyor.

lens-distortion4. Lens Distortion

Bu uygulama ise ışık ve hava konulu düzenlemelerde en iyisi olarak görülüyor. Işık ve hava ile oynayarak bir görsel üretmek isteyen kullanıcılar Lens Distortion kullanarak herkesi etkileyecek görseller üretebilir. Sis, yağmur, kar ve birçok hava durumunu içerek efektleri sayesinde iPhone’unuzda etkileyi fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

Uygulamayı indirmesi ve kullanması ücretsiz ancak bazı üstün yetenekler için ödeme yapmanız gerekecek. Özellikle fotoğraf üzerinde oluşturduğu blur etkileri düşünülürse bu ‘premium’ sürüm satın alınabilir duruyor.

Lens Distortion Özellikleri

 • Birden çok efekti kombinleyerek ve ayarlarında oynayarak farklı efektler ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Uygulamanın kullanıcı arayüzü oldukça basit. Bu nedenle kolay bir kullanım sağlanıyor.

Uygulamalar Üzerine

iPhone fotoğraf düzenleme uygulamaları hakkında hazırladığımız liste böyleydi. Listeyi hazırlarken uygulamaların kullanımları ve özellikleri etkili oldu. Şüphesiz ki uygulamalar kullanıcılarda farklı izlenim bırakabilir. Ayrıca hiçbir uygulama indirmeden de iPhone üzerinde fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Bunun için Fotoğraflar’da seçtiğiniz fotoğrafa dokunup ‘Düzenle’ye dokunun.

Ek olarak, aşağıda iPhone fotoğraf düzenleme uygulamalarının AppStore üzerinde kullanıcılar tarafından aldığı puanlamaları görebilirsiniz.

5.5110
5.5Ortalama Puan
AppStore Puanları

Yazıda olduğu sırayla uygulamalar.

 • Google Snapseed
  8,4
 • VSCO
  7,8
 • Adobe Lightroom CC
  7,4
 • Lens Distortion
  Yeteri kadar değerlendirme yok

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Yazılımlar, donanımlar, savunma sanayii vb. ilgi alanlarım arasında bulunuyor. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum. Açık kaynaklı yazılımları kullanmayı seviyorum.

Yorum Yap