1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Eski Neslin İyi Bildiği Şeyler

Eski Neslin İyi Bildiği Şeyler

Eski Neslin İyi Bildiği Şeyler

Bu serimizde eski neslin iyi bildiği nostaljik içeriklerden bahsediyoruz. Bu yazımızda ise 7 içerikten sizlere bahsedeceğiz.


Windows 1.0

1985 yılında piyasaya çıkan Windows 1.0, o zamana göre kaliteli olsa da bazı eksiklikleri yüzünden piyasada pek tutunamamıştı. Fakat 1985 yılına göre grafik kalitesi ve özellikleri gayet güzel gözükmektedir. Uygulama açısından çok zengin olmayan Windows 1.0, sonraları yerini yeni sürümlere bırakmıştır.

IDE Disk

IDE diskler, bir zamanlar bolca kullanılan ve sonrasında yerini SATA disklere bırakan, güç IDE kablo ile çalışan sistemdir. Diskin sıralamasını ise güç ve IDE kablo ortasında yer alan yerden ayarlıyordunuz. Güncel sistemlerde ise bu ayar bios üzerinden yapılmaktadır.

IDE kablolar görselde görüldüğü gibi uzun ve beyaz renkli bir yapıya sahipti. Bunu hem diskinize hem de anakart üzerindeki yuvaya bağlayarak diskinizi bağlamış oluyordunuz.

CD

Zamanında bolca kullanılan CD’ler şu anda yerini raflara ve nostalji köşemize bıraktı. Şu anda bizde de bazı CD ve DVD’ler var fakat nostalji amaçlı kullanıyoruz. Bunun dışında hiç disk kullanmıyoruz. Sürücüler için bile disk kullanmıyoruz çünkü internet üzerinden indirdiğimiz güncel sürümlü sürücüler disk üzerinde mevcut. Şu anda disk yerine internet ve USB bellekler kullanılıyor. İnternet derken bulut depolama sistemlerinden bahsediyorum. USB belleklerin bile kullanımının azaldığı ve bulut depolamanın daha çok kullanıldığı görülmektedir.

Tüplü Monitör

Tüplü beyaz monitörler, özellikle 90’lı ve 2000’li yıllarda bolca kullanılıyordu. Bu monitörlerin patlama riski de vardı. Yani içerisindeki tüp patlar ve duman çıkarır. Sonrasında ise hemen işlem yapmanız gerekir.

Zamanın popüler monitörlerinden olsa da zamanla yerini daha ince monitörlere bıraktı.

Looney Tunes

Yetişkin ve yaşlı neslin iyi bildiği bu çizgi film serisi, 1930-1969 yılları arasında yayınlanmıştır. Şu anda bile hala tekrarları ekranlara gelen bu çizgi filmin hala seyircileri mevcuttur.

Teyp

Teyp, 2000’li yıllara kadar bolca kullanılmış bir müzik, radyo kanalları ve çeşitli içerikleri dinleme aracıdır. Bazı teyplerdeki kaset desteği ile teybinize kasedi takarak çalabilirsiniz. Sonrasında CD ve USB destekli teypler çıksa da günümüzde internet üzerinden müzik dinleyenler daha fazladır.

Plak

Plak, gramofon üzerine konup ses kaydını çalan bir sistemdir. Özellikle müzikler için kullanılan bu sistemi daha eski nesiller iyi bilir. Şu anda seyrek bile olsa kullananlar vardır.

Bir önceki makalemiz olan Mixed Reality Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap