1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Facebook, Şifreleme Kullanmıyor!
Trendlerdeki Yazı

Facebook, Şifreleme Kullanmıyor!

Facebook, Şifreleme Kullanmıyor!

Facebook yaptığı açıklamaya göre hesap şifrelerini şifrelemediğini, düz metin olarak kaydettiğini açıkladı.


facebook-icon

Güvenlik ile ilgili bir blog sitesinde Facebook ile ilgili iddialara göre Facebook, hesap şifrelerini düz metin olarak kaydediyor. Hiçbir şifreleme kullanmıyor. Facebook bu iddialara yanıt verdi ve bu durumu onayladı.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook hesap şifreleri Facebook’un şirket içi sunucularında dışarıdan erişime kapalı bir şekilde tutuluyor. Çalışanlar hakkında da bu bilgileri kötüye kullananların henüz olmadığını belirtti.

Facebook’un bu açıklamasından sonra farklı güvenlik uzmanları şifrelerin düz metin olarak kaydetmenin özellikle Facebook gibi büyük bir sitenin bunu yapmasının riskli olduğunu belirtiyor.

50-milyon-facebook-kullanicisinin-bilgileri-tehlikede

Bu konuda bizim yorumumuz ise Facebook’tan böyle bir şey beklenirdi. Hatta Microsoft ve Google bile şifrelerimizi saklıyor olabilir. Örneğin Microsoft şifre değiştirirken bizim eski şifremizi veya eski şifremiz içerisindeki bir sözcüğü anlayabiliyor. Bu da bunu diğer firmaların yaptığı şüphesini de düşündürüyor.

Facebook, şifreleme yöntemi kullanmalı. Düz metin olarak kullanmak çok riskli bir harekettir. Şirket içi bir çalışanın farklı bir işlem yapma olasılığı bulunabilir.

Bu olaylardan dolayı kullanıcıların Facebook, Google, Microsoft gibi sitelerdeki verilerini yedekleyip arşivlemeleri tavsiye edilir. Bu sayede bir çalıntı olayında verileriniz zarar görmeyecektir.

Bir önceki makalemiz olan Google'ın Yeni Sistemi Stadia Hakkında Bilgiler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap