1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulamalar
  3. Facebook’ta Videoların Otomatik Başlamasını Durdurma (Resimli Anlatım)

Facebook’ta Videoların Otomatik Başlamasını Durdurma (Resimli Anlatım)

Facebook’ta Videoların Otomatik Başlamasını Durdurma (Resimli Anlatım)

Facebook akıllı telefonların da artmasıyla oldukça fazla kullanılan sosyal mecralardan biri öyle ki geçtiğimiz günlerde 2 miyar kullanıcıya ulaştığı belirtiliyor. Telefonunuza bir uygulama olarak da indirebileceğiniz facebook oldukça geniş bir ara yüze sahip. Bu arayüz insanların kolay kullanımı ve kafa karışıklıklarını önlemek için tasarlansa da bazen ayarlar sekmesinin içerisinde kaybola biliyoruz. Özellikle insanlar Facebook’ta otomatik oynatma özelliği konusunda oldukça fazla sorun yaşıyorlar.

 

Facebook Videoların Otomatik Oynatılması

Facebook uygulamasında insanların en çok şikayet ettikleri konu videoların otomatik bir şekilde oynatılmaya başlaması. Bu durum kullanım açısından kolaylık sağlıyor gibi görünse de bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sonlardan ilk aşırı derecede hızlı kota tüketmesi. Haber akışında otomatik başlatılan her video bir şekilde internetinizin kotasından yiyerek var olan internet paketinizin hızlı bir şekilde bitmesine yol açıyor. Bu da özellikle Türkiye’de önemli bir sorun. Ayrıca izlemek istemediğiniz  bir video bu video içerisinde midenizi bulandıracak ve ya görmekten hiç memnun olmayacağınız içerikler barındırabilir fakat videonun otomatik oynatılması bu görüntü ve içeriğe maruz kalma olasılığınız oldukça yüksek. Facebook her ne kadar kullanıcı dostu bir arayüze sahip olsa da otomatik video oynatma özelliği yüzünden bir çok kullanıcıyı kendinden soğutmuş durumda. 

Facebook Otomatik Video Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook uygulamasından yapacağınız bir kaç tıklama ile bu özelliği kısıtlayabilir ve ya tamamen kapatabilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzda bulunan Facebook uygulamasına giriş yapın ve görselde de gördüğünüz sağ üstteki üç çizgiye tıklayarak yeni bir arayüze giriş yapın.

 

Daha sonra karşınıza çıkan bu ara yüzde biraz aşağı inerek uygulama ayarları sekmesine tıklıyoruz. Görselde de gördünüz üzere kırmızı olarak işaretlenmiş bölgedeki sekmeye tıklayın.

 

Karşınıza çıkan bu sekme uygulama ayarları sekmesidir. Bu sekmenin içerisinde aşağıda da görmüş olduğunuz gibi otomatik oynatma olarak ifade edilen kısma tıklamalısınız.

 

Bu girdiğimiz sekmede artık son işlemi uygulayabiliriz. Dilerseniz videoları asla otomatik oynatma seçeneğini seçebilir ve videoların tamamen otomatik bir şekilde oynatılmasını engellersiniz ve ya sadece WiFi bağlantılarında seçeneğini seçip telefonunuz yalnızca kablosuz bir ağa bağlıyken videolar otomatik oynatılır.

 

İşte tüm bu aşamaları doğru bir şekilde uygularsanız facebook’ta videolar otomatik bir şekilde başlayıp canınızı sıkamayacaktır. Eğer hala videolar otomatik başlatılıyorsa yazımıza geri dönüp tüm işlemleri uyguladığınızdan emin olun.

Yazar Hakkında

Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Yorum Yap