1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Fiber İnternet nedir?

Fiber İnternet nedir?
0

Hayatımızın vazgeçilmezi olan internete en hızlı şekilde bağlı kalmak istiyoruz. Günümüz teknolojisinde ise en yüksek internet altyapısı fiber internet olarak tanımlanıyor. Peki fiber internet teknik olarak ne demektir?

Fiber internet en gelişmiş altyapı olmasına karşın henüz tüm Türkiye’yi kapsayan bir altyapı değil. İstanbul’un bile bazı bölgelerine henüz fiber internet altyapısı ulaşmamış durumda. Hal böyle iken büyükşehirler dışında küçük şehirlerde fiber beklentisi de daha zor oluyor.

Hız konusunda bakacak olursak, fiber altyapısıyla birlikte 1000Mb/S hıza ulaşılabilinir. Türkiye’nin internet hız ortalaması ise sadece 3Mb/S… O yüzden bazı yabancı yazılım ve oyunların serverleri Türkiye’ye gelmiyor çünkü altyapı yüksek ping sayılarına neden olabiliyor.

Fiber altyapı yine de hızlı bir biçimde yayılıyor diyebiliriz. Fiber altyapının en büyük dezavantajlarından birisi sistemin maliyet bakımından yüklü olması. Çünkü fiber kablolar alışıla gelen bakır kablolar yerine ufak küpler içinde ışıkların gönderilmesidir. Ayrıca bakır kabloları uçlarından birbirlerine bağlayabiliyorken fiberoptik kablolarda bu mümkün değil. Ayrı bir uzmanlık gerektiren bu işlem hiç de kolay değil.

Kısaca anlaşılacağı üzere fiberoptik altyapının evlere ulaşması için yetenekli elemanlar, büyük bütçeler, yapılan yatırımın karşılığının alınması gibi bazı konular üzerinde çalışılması gerekiyor. Aşağıdaki fotoğrafta ise Akdeniz ve Atlas Okyanusu’ndaki deniz tabanındaki fiber optik altyapı betimlenmiş.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap