En iyi fotoğraf yedekleme uygulamaları hangileri?

Fotoğraf yedekleme uygulamaları birçok noktada kullanıcıların işini kolaylaştırıyor. Çünkü akıllı telefonlarımızla bol bol fotoğraf çekiyoruz ve bu fotoğrafların silinmemesini, istediğimiz zamanda ulaşılabilir olmasını istiyoruz.

Artık akıllı telefonların hayatımızda çok fazla yer aldığı bilinen bir gerçek. Bu telefonları alırken kamera özelliklerine göre seçim yapıyoruz. Ancak fotoğraflarımız çok olunca telefonumuzda yer kalmayabiliyor. Bununla birlikte kullandığımız telefonun hafızası yüksek kapasite olmayabilir. Bunun için de büyük teknoloji firmaları fotoğraf depolama yazılımlarını kullanıma sunuyor. Bu yazılımlar değişen özelliklerle fotoğraf depolama hizmeti sunuyor.

iPhone 16 GB hafıza sorunu çözümleri nelerdir?

Fotoğraf Yedekleme Uygulamaları Neler?

Fotoğraf depolama uygulamaları Android ve iOS telefonlardan kullanılabiliyor. Bunun yanında bilgisayarda internet tarayıcısı ile fotoğraflara ulaşılabiliyor. Ayrıca yedeklenen fotoğraflar süre sıkıntısı olmadan sonsuza dek depolanıyor. Bu fotoğraflar istenirse paylaşılıyor istenirse kişiye özel olabiliyor. Ayrıca depolama sadece fotoğraflar için değil, videolar ve gifleri de kapsıyor.

Bazı kullanıcılar da bu uygulamaları kullanmak yerine fotoğraflarını bilgisayarlarında depolamayı tercih ediyor. Bu da bir yöntem olsa da kullanıcılar için daha zahmetli. Üstelik bir anda bilgisayarın da bozulmasıyla fotoğraflar tamamen kaybolabilir. İnternet üzerinden buluta yedeklenen fotoğraflar silinmedikleri sürece oldukları yerde duruyor. Üstelik bu depolamalar güvenli bir şekilde yapılıyor.

Günümüzde en çok kullanılan fotoğraflar uygulamaları yabancı olmadığımız firmalar tarafından geliştiriliyor. Bu firmalardan kimisi bu hizmeti ücretli kimisi de ücretsiz sunuyor. Bu uygulamalar yedekleme ve saklama özellikleri birbirleriyle aynı. Ancak fotoğraf ve videolara kolay ulaşım açısından birbirinden ayrılıyor. Örneğin, Google Fotoğraflar uygulamasında “araba” olarak arama yaptığınızda araba kelimesi ile ilişkili olan fotoğraf ve videolar karşınıza çıkıyor. Üstelik böyle olması için herhangi bir işlem de yapmıyorsunuz. Sistem otomatik olarak fotoğraf üzerindeki nesneleri tanıyabiliyor.

Google Fotoğraflar

Bu yazıda en çok kullanılan 3 fotoğraf yedekleme uygulaması hakkında bahsedeceğiz. Bunlar Google Fotoğraflar, Apple iCloud ve Yandex Disk… İlk olarak en çok kullanılan hizmet olan Google Fotoğraflar’dan başlayalım.

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar ilk olarak 2015 yılında kullanılmaya başlandı. Gelişen akıllı telefon piyasasına bağlı olarak büyüyen Android cihazlar için tasarlandı. Ardından iOS cihazlarla da kullanılabilir hale geldi. Günümüzde de yüzlerce milyon cihaz tarafından kullanılan Google Fotoğraflar, kullanıcılarına ücretsiz depolama hizmeti sunuyor. Üstelik depolanan fotoğraflar ve videolar kendi kalitelerinde depolanıyor. Yani fotoğraflar depolanırken herhangi bir çözünürlük-kalite kaybı yaşamıyor.

Herhangi bir işletim sistemine sahip telefon ya da tabletten yedeklenen fotoğraf her cihazda görünür hale geliyor. Ayrıca Google Fotoğraflar’ın da kendi web sitesinden erişim sağlanabiliyor. Fotoğraflar zaman dilimlerine bağlı olarak depolanıyor böylece aranan belge kolaylıkla bulunabiliyor.

Ayrıca Android cihazlar için Google Fotoğraflar’ın bir avantajı bulunuyor. Eğer kullanıcılar isterse yedekleme tamamlandıktan sonra, yedeklenen fotoğraf cihazdan siliniyor. Böylelikle telefon hafızasında gereksiz alan kapsamasının önüne geçiliyor.

Related Post

Google Fotoğraflar’a buradan ulaşabilirsiniz.

Apple iCloud

Büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple’ın kendi servisi iCloud da tercih edilen uygulamalar arasında. iCloud’u diğer uygulamalardan ayıran özellik ise belli bir depolama kapasitesinden sonra ücretli olması. iCloud için 5GB ücretsiz sunuluyor. Eğer dilerseniz 50GB için ayda ₺3.99, aile ile paylaşılabilir 200GB ayda ₺11.99 ve yine aile ile paylaşılabilir 2TB ayda ₺39.99.

iCloud’ın bir Apple üretimi olması nedeniyle iPhone ve iPad cihazlarda kullanım kolaylığı sağlıyor. Direkt olarak fotoğrafları buluta depolayan iCloud arşivi kullanıcıların daha kolayına geliyor. Ancak belli bir ücret ile bu hizmetin sağlanması iPhone kullanıcılarını ücretsiz olan diğer servislere yöneltiyor.

iCloud’a buradan ulaşabilirsiniz.

iCloud Arşiv

Yandex Disk

Rus menşeli arama motoru ve yardımcı uygulamalar geliştiren Yandex de kullanıcılar için fotoğraf depolama hizmeti sunuyor. Yandex Disk üzerinde kullanıcıların ücretsiz olarak kullanacağı 10GB’lık depolama kapasiteleri bulunuyor. Eğer kullanıcılar depolama kapasitelerini arttırmak isterse fiyatlar şu şekilde: 10GB aylık $1, 100GB aylık $2, 1TB aylık $10.

Yandex Disk

Fiyatları ve ücretsiz sunduğu depolama kapasitesinin 10GB olması nedeniyle Yandex Disk, yazıda belirttiğimiz uygulamalar arasında en az kullanılan olarak karşımıza çıkıyor. Ancak kullanıcılar Yandex Disk için yıllık satın alım gerçekleştirirlerse %17 gibi indirimlerle de avantaj sağlayabilir.

Yandex Disk’e buradan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde en çok kullanılan 3 fotoğraf yedekleme uygulaması bu şekildeydi. Her bir uygulama Android ve iOS üzerinde sorunsuz çalışıyor.

Bir önceki makalemiz olan Bilgisayar Programcılığı Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.