Freedos Nedir Nasıl İşletim Sistemi Kurulur?

Yeni bir bilgisayar satın aldığımızda önemli etkenlerden biri de işletim sistemidir. Peki, Windows yerine FreeDOS bulunan bilgisayarların farkı nedir? Açıkçası FreeDOS nedir? FreeDos bilgisayar özellikleri nedir? Bilgisayar satın aldığımız zaman en ince detayına kadar inceleyip, en iyi özelliklere sahip olup olmadığını araştırıyoruz. Fakat bu araştırma genellikle donanım ile sınırlı kalıyor. Çünkü kullanıcılar Apple harici bir marka alınca Windows işletim sistemleri satın almaya alıştılar. Bu kullanıcılar da FreeDOS işletim sistemleri görünce de ilkin yabancılık çekiyorlar. Hatta birçok kullanıcı Windows bulunmadığı için FreeDOS işletim sistemli bilgisayarları almıyor.

Aslında FreeDOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Adından da anlaşılacağı üzere ücretsiz ve özgürdür. Özgürlüğünün kaynağı hiçbir ticari amaç yürütülmeden vakıf tarafından geliştirilmesi yani açık kaynaklı olmasına bağlıdır. Bu tür yazılımları isteyen dilediği gibi kullanabilir ve geliştirebilir.

Yeni bilgisayarlarda neden FreeDOS kullanılıyor?

Bu sorunun birden çok cevabı bulunuyor. Öncelikle şununla başlayalım; kullanıcıların bir kısmı Windows’a para vermek istemiyor. Yani bilgisayarını satın alırken yanında ayrıca Windows lisansı almak istemiyor. Çünkü Windows lisansının ₺300-400 arasında bir değer olduğu düşünülünce, bu fiyat çok yüksek gelebiliyor. Diğer bir sebep ise, kullanıcıların bilgisayarlarında Windows işletim sistemi kullanmayacak olmasıdır. Yani bu kullanıcılar bilgisayarlarına Linux tabanlı işletim sistemi kuracaklardır. Linux tabanlı işletim sistemleri ücretsizdir ve bilgisayarlara tam uyum sergilemektedirler.

Ayrıca bilgisayar satın alacak kullanıcı önceden Windows lisansını satın almış olabilir. Bunun için tekrardan Windows lisansı satın almak hem gereksiz hem de fazladan maliyet olacaktır. Fakat günümüzde bazı bilgisayar üreticileri, kullanıcıların Windows’u kullanmadan iade ederek ücretlerini istediğinde olumsuz cevap vermekte. Aslında bununla ilgili geçmiş yıllarda bir bilgisayar satıcısı ile bir kullanıcı bir dava yaşandı. Kullanıcı iadesinin kabul edilmediğini öne sürerek Hakem Heyeti’ne başvurdu ve heyet kabul etti ancak satıcı firma konuyu yargıya taşıdı. Mahkemede de kullanıcının lehine karar çıkmasının ardından durum bir örnek teşkil etti. Yani kullanıcılar bir bilgisayarı alırken isterlerse Windows’u iade edip lisans parasını alabilirler.

Related Post

Şunu da belirtmek gerekir ki bazı FreeDOS bilgisayarlar üstün donanımlara sahip olabiliyorlar. Hatta bazı Windows kurulu bilgisayarlar FreeDOS yüklü üstün bilgisayarlardan daha pahalı olabiliyor. Böyle bir durumda FreeDOS bilgisayarı alıp ayrıca Windows lisansı da satın alınabilir.

FreeDOS bilgisayara Windows nasıl kurulur?

Aslında bu işlemin normal bir formattan hiçbir farkı yoktur. Kullanıcı eğer Windows CD’si ya da kurulabilir USB’si varsa her zamanki işlemlerle Windows’u kurabilir. Önce boot listesinde CD ya USB en üst noktaya konur ve bilgisayar tekrar başlatılır. Otomatik olarak yükleme ekranı gelir. Bu ekranda kullanıcı bilgilerini, tarih-saati, klavye seçeneklerini ve diğer özellikleri seçilir. Disk bölümünde ise kullanıcı dilediğini yapabilir. Bizim size önerimiz yedek olarak belli bir kısım ayırmanız yani D diski oluşturmanız. Bunun için diski biçimlendirmeli ardından sağ tıklayarak diski böl seçeneğini seçmelisiniz. Burada size boyut girmenizi yarayan ekran gelecek. Eğer kapasiteniz dar ise sistemin olduğu bölümü geniş tutmak yararınıza olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Bilgisayarınızın Zombileşmiş Olduğunun Farkına Nasıl Varırsınız ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorumları Görüntüle (1)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.