1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Fukuşima’daki Kayıp Nükleer Çekirdek İlk Kez Görüntülendi

Fukuşima’daki Kayıp Nükleer Çekirdek İlk Kez Görüntülendi
0

2011 yılında Japonyanın Fukişima bölgesinde gerçekleşen büyük deprem ve hemen ardından meydana gelen tsunami ile büyük hasar gören Daiichi Nükleer Santrali, büyük bir nükleer felakete sebep olmuştu. Bu felakete sebep olan ana unsur ise kayıp bir nükleer çekirdek.

Kayıp Nükleer Çekirdek Bulundu

Daiichi Nükleer Santrali gerçekleşen felaketin ardından aldığı büyük hasar sonucu çevreye 6 yıldır çevreye radyasyon sızdırıyordu. Bunun sebebi Santralde bulunan nükleer çekirdeğin zarar görmüş olmasıydı. Yaklaşık 6 yıldır enkaz temizliği ve nükleer madde arama çalışmalarını sürdüren görevliler, nükleer çekirdeği bulmak amaçlı radyasyona karşı geliştirilmiş robotlarla ilk kez nükleer çekirdeği ve sızdırdığı uranyumu görüntülemeyi başardı.

Görüntünün kayda alınması ve nükleer çekirdeğin konumu net bir şekilde belirlenmesinin ardından yetkililer çalışmaların daha güvenli ve hızlı ilerleyeceğini bildirdi. Fakat yine yapılan açıklamalarda bu temizleme çalışmasının  başarılı bir şekilde nihayete ermesi için ön görülen sürenin 30-40 yıl olduğu belirtildi.

Nükleer çalışma
Nükleer temizleme çalışmaları esnasında çekilmiş bir kare.

Halen radyasyon yaymaya devam eden nükleer çekirdeğin nasıl ve ne şekilde olduğu bölgeden temizleneceği ise henüz araştırma konusu.

İşte o özel robotun elde ettiği görüntüler;

Yorum Yap