Gece gündüz gökyüzünde parlak bir yıldız görünecek

Gökyüzü, birçok gizemli varlıklarla dolu bir ortam. Henüz uzayda keşfedecek çok şey var. Geceleri gökyüzüne baktığımızda birçok yıldız görürüz. Hatta bunlardan birisi Avcı takımyıldızında yer alan Betelgeuse’dur. Bilim insanları tarafından yapılan son çalışmalara göre yüksek parlaklığı ile bilinen Betelgeuse parlaklığını gittikçe azaltıyor.

 

Süpernova Patlamasına Hazır Olun!

Bilim insanları, yaptıkları son çalışmalara göre bizden yaklaşık 700 ışık yılı uzaklıkta olan Betelgeuse yıldızını incelediklerinde yıldızın gittikçe sönükleştiğini fark etti. Bilim insanları, yaptıkları açıklamalara göre yıldızın kısa bir süre içerisinde süpernova türünde patlayacağını düşünüyorlar.

Betelgeuse yıldızının henüz ne zaman patlayacağı bilinmiyor. Yaklaşık 700 ışık yılı uzaklıkta olan yıldız belkide çoktan patladı. Çünkü yıldıza baktığınızda yıldızın yaklaşık 700 yıl önceki halini görüyorsunuz. Bilim insanlarının bu konuda yaptığı açıklamalara göre yıldız önümüzdeki 100.000 yıl içerisinde her an patlayabilir. Belki bu yıl, belki gelecekte patlayacak. Henüz net bir patlama zamanı bilinmiyor.

Related Post

 

Betelgeuse Yıldızı Hakkında

Gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz parlak yıldızlardan birisi olan Betelgeuse, artık eski parlaklığında bulunmuyor. Betelgeuse, Avcı takımyıldızında yer almaktadır. Bu takımyıldızının Avcı takımyıldızı olarak adlandırılmasının sebebi ise yıldızların birleştirildiğinde ok atan bir avcıya benzemesidir.

Dünyadan yaklaşık 700 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu yıldız, bize yaklaşık 700 yıl önceki halini göstermektedir. Yani zamanda yolculuk yapıyoruz. Şu anda görünen bu yıldız belkide patlamıştır. Bunu gelecekte öğreneceğiz.

Bir önceki makalemiz olan Coronavirus İnsanlara Nasıl Bulaştı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.