Gelecekte Seçimler Nasıl Olacak?

Türkiye, 31 Mart 2019’da bir seçimi daha geride bıraktı. Peki gelecek seçimler nasıl olmalı?


İnsanlar, hayatlarında birçok şey üzerinde seçimler yaparlar. Örneğin bir restoranda yemek yiyecekken menüden istediklerini seçerler veya hazırlıklı gelirler. Kart alırken hangi bankadan alacaklarına iyi karar vermelilerdir. Alışveriş yaparken neye alacaklarına dikkat etmeli, son kullanma tarihlerini kontrol etmeliler. İnternet üzerinden alışveriş yaparken ise o sitenin güvenilirliği, ürünün diğer ürünlere göre karşılaştırılmasını yapıp seçimini yapmalıdır.

Kısacası insanlar birçok alanda seçim yapmak zorundadır, bazı alanlarda ise hazırlıklısınızdır. Daha önceki tecrübelerinize göre seçiminizi yaparsınız. Bu yazımızda ise siyasi seçimlerin gelecekte nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Seçimler Online Yapılmalı

Bu konuyu ele alırken E-Devlet üzerinden örneklendireceğiz. Gelecekteki seçimler internet üzerinden ve seçim noktalarından yapılabilir. İsteyenler internet üzerinden oylar, isteyenler seçim noktasına gider. Seçim noktasında ise yine internet üzerinde seçimini gerçekleştirecek. Bu sayede büyük bir kağıt tasarrufu sağlanıp daha az masraf oluşacak.

Bu altyapının oluşması için öncelikle 18 yaş üstü tüm vatandaşların E-Devlet üzerinde hesabı bulunmak zorundadır. Sonrasında seçim için gerekli sistemler hazırlanmalı, güvenli bir şekilde oluşturulmalı. Saldırılara karşı seçim günü E-Devlet yurt dışına kapatılmalı. Yurt dışındaki vatandaşlar için ise farklı yöntemler geliştirilebilir.

Bu sistemin gerçekleşmesi için öncelikle güçlü bir altyapı gerekmektedir. Bu sistem ile seçim süreleri kademe kademe ve daha uzun olabilir.

Seçimler Anında Açıklanacak

Bu sistem ile seçim yasağı da son bulabilir ve seçim verileri anlık olarak güncelleneceğinden sayım yapılmasına gerek kalmayacaktır. Fakat YSK isterse seçim sonuçlarını belli bir zaman sonra halka yansıtmaya başlayabilir. Seçim sonuçlarında oyların değiştirilmemesi için ise farklı partilerden ve çeşitli teknoloji uzmanlarından görevliler tutulacaktır ve seçim süresince kontrolleri sağlayacaklardır.

Bu Sistemin Bize Kazandıracakları

Bu sistem bize büyük bir tasarruf sağlayacak ve teknolojik bir ülke olma yolunda bir adım daha ilerleyeceğiz.

Bir önceki makalemiz olan Discord Işık Temasını Kaldırdı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.