1. Ana Sayfa
 2. Android
 3. Google I/O 2019’da Duyurulan 10 Önemli Yenilik
Trendlerdeki Yazı

Google I/O 2019’da Duyurulan 10 Önemli Yenilik

Google I/O 2019'un ilk gününden öne çıkan 10 önemli yenilik.

google-io-2019

G oogle, teknoloji dünyasını heyecanlandıran I/O 2019 etkinliğine bugün başladı. Yapay zeka temalı olarak gerçekleşecek olan Google I/O 2019’da sadece AI (artificial intelligence) değil birçok konu konuşuldu ve ses getirdi. Bu konular Android iyileştirmeleri, erişilebilirlik çalışmaları ve akıllı ev sistemleri olarak kendini gösterdi.

Etkinlik, Dünya’nın birçok ülkesinden geliştiricileri buluşturdu. Etkinliğe en çok ABD’li yazılımcılar katılırken, Türkiye’den gelen geliştiricilerin sayısı ikinci oldu. Türkiye’den yola çıkan 40’dan fazla yazılım geliştiricisi Google I/O’da yer alıyor.

9 Mayıs’ta son bulacak olan etkinlikte daha birçok yeniliğin paylaşılması bekleniyor.

Aşağıdan Google I/O 2019’da ilk günde duyurulan en iyi 10 yeniliğe göz atabilirsiniz.

Google Lens Kamera artık daha yetenekli

Google kullanıcıların Lens Kamera ile birlikte kolayca çeviri yapabilmeleri için Lens Kameranın yeteneklerini geliştirdi. Kamera herhangi bir dildeki yazıyı kolayca okuyup istenilen dile çevirebilecek. Şimdilik çeviri 14 dil üzerinde yapılabiliyor. Ayrıca kullanıcılar günlük hayatta karşılaştıkları herhangi bir şey hakkında bilgi almak için Lens Kamerayı kullanabilecek.

Google, Lens Kameranın, Dünya üzerinde 800 milyondan fazla olan okuma yazma bilmeyen insan için nasıl yararlı olduğun gösteren bir video yayınladı.

Yeni nesil Google Assistant çok hızlı

Google Assistant, yapılan değişikliklerle birlikte artık daha da hızlı çalışacak. Etkinlik anında yapılan canlı denemeden çok hızlı olduğu görülen Google Assistant’ın ilerleyen zamanlarda yeni özellikleriyle birlikte Android cihazlara çalışması bekleniyor.

“Dur” demek yeter

Google Assistant ve akıllı ev sistemleri hayatımıza birçok kolaylık getirdi. Getirmeye de devam edecek. Bunlarından en basiti sabah işe, okula kalkmak için kurduğumuz alarmlar. İşte bu alarmları durdurmak için önceden “OK Google” demek gerekiyordu. Şimdi sadece “Stop” diyerek alarmlar durdurulacak.

Teknoloji yazarları tarafından bu özellik önemli görüldü. Herkes uykusunu seviyor galiba 🙂

Erişilebilirlik de önemli

Şüphesiz de teknoloji engelli insanların hayatını da kolaylaştırılıyor. Ancak teknoloji dünyasında yapılan araştırma ve çalışmaların yetersiz kaldığını savunan insanların sayısı da az değil. Bu yüzden Google, Live Caption ve Live Relay gibi uygulamalarla iletişim kaybı gibi birçok durum yaşayan insanlara yardımcı olacak.

Geri tuşu tarih oluyor

Android’in ilk kullanılmaya başlanmasından bu yana ekranda yer alan “geri” tuşu, Android Q ile birlikte tarih olacak. Uygulamalar içinde geri gelmek için ekranı soldan sağa kaydırmak gerekecek. Böylelikle ekran oranları daha da yüksek olabilecek.

Andorid Q Beta 3, 21 cihazda etkin olacak

Google I/O 2019 başlamasıyla birlikte Andorid Q Beta 3, 21 farklı cihazda kullanılmaya başlanacak. Pixel dışında Beta 3’ün geleceği 15 farklı model ise şöyle:

 • ASUS ZenFone 5z
 • OnePlus 6T
 • Sony Xperia XZ3
 • OPPE Reno
 • Tecno Spark 3 Pro
 • Xiamoi Mi 9
 • Xiamoi Mi Mix 5G
 • Realme 3 Pro
 • Nokia 8.1
 • LG G8
 • Vivo X27
 • Vivo NEX S
 • Vivo NEX A
 • Essential Phone
 • Huawei Mate 20 Pro

Siyah tema geri döndü

Günümüzde giderek popülerleşen koyu tema görünüm Android’e geri döndü. Metalik renge sahip olan tema yerine koyu temanın daha çok sevilmesi bekleniyor. Ayrıca koyu tema AMOLED ekranlarla birlikte batarya tasarrufu da sağlayacak.

android-dark-theme

Google Pixel 3a ve 3a XL duyuruldu

Google uzun süren bekleyişe son verdi. Çok kez bilgileri sızan yeni Pixel modelleri etkinlikle katılımcılara tanıtıldı. Yeni modellerin en büyük özelliği ise yüksek performansı düşük maliyetle kullanıcılarla buluşturması.

Önerilen Yazı

Google düşük maliyetli Pixel 3A telefonları ortaya koyuyor!

Pixel modellerde AR Google Haritalar

google-maps-ar-preview

Pixel’lerin en büyük özelliklerinden birisi ise arttırılmış gerçeklikle birlikte Google Haritalar’ın kullanılabilmesi olacak. Harita üzerinde seçilen konum telefon ekranına gösterilerek, sanki cihaz içinde yürüyormuş gibi olacak. Böylelikle adresler çok daha kolay bulunacak.

Google Haritalar uygulaması kullanıcıların büyük yardımcısıydı ancak bazen adresi bulmak zor olabiliyordu. Bu yenilik sayesinde adresleri bulmak oyun gibi olacak.

Merhaba Nest Hub

Google Nest Hub’ı ilk kez duyurdu. Akıllı ev sistemi olan Nest Hub ve Nest Hub Max da Google Home’u bitirmiş oldu. 10 inç HD ekrana, yerleşik bir kameraya ve mikrofona sahip olan cihaz kullanıcıların özel hayatına saygı duyarak çalışacak.

Kaynak: Google ve AndroidCentral

Bir önceki makalemiz olan Google düşük maliyetli Pixel 3A telefonları ortaya koyuyor! başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap