Google I/O 2019’da Duyurulan 10 Önemli Yenilik

Hasan Burus tarafından tarihinde yayınlandı

google-io-2019

[dropcap type=”letter”] G [/dropcap]oogle, teknoloji dünyasını heyecanlandıran I/O 2019 etkinliğine bugün başladı. Yapay zeka temalı olarak gerçekleşecek olan Google I/O 2019’da sadece AI (artificial intelligence) değil birçok konu konuşuldu ve ses getirdi. Bu konular Android iyileştirmeleri, erişilebilirlik çalışmaları ve akıllı ev sistemleri olarak kendini gösterdi.

Etkinlik, Dünya’nın birçok ülkesinden geliştiricileri buluşturdu. Etkinliğe en çok ABD’li yazılımcılar katılırken, Türkiye’den gelen geliştiricilerin sayısı ikinci oldu. Türkiye’den yola çıkan 40’dan fazla yazılım geliştiricisi Google I/O’da yer alıyor.

9 Mayıs’ta son bulacak olan etkinlikte daha birçok yeniliğin paylaşılması bekleniyor.

Aşağıdan Google I/O 2019’da ilk günde duyurulan en iyi 10 yeniliğe göz atabilirsiniz.

[highlight] Google Lens Kamera artık daha yetenekli [/highlight]

Google kullanıcıların Lens Kamera ile birlikte kolayca çeviri yapabilmeleri için Lens Kameranın yeteneklerini geliştirdi. Kamera herhangi bir dildeki yazıyı kolayca okuyup istenilen dile çevirebilecek. Şimdilik çeviri 14 dil üzerinde yapılabiliyor. Ayrıca kullanıcılar günlük hayatta karşılaştıkları herhangi bir şey hakkında bilgi almak için Lens Kamerayı kullanabilecek.

Google, Lens Kameranın, Dünya üzerinde 800 milyondan fazla olan okuma yazma bilmeyen insan için nasıl yararlı olduğun gösteren bir video yayınladı.

[highlight] Yeni nesil Google Assistant çok hızlı [/highlight]

Google Assistant, yapılan değişikliklerle birlikte artık daha da hızlı çalışacak. Etkinlik anında yapılan canlı denemeden çok hızlı olduğu görülen Google Assistant’ın ilerleyen zamanlarda yeni özellikleriyle birlikte Android cihazlara çalışması bekleniyor.

[highlight] “Dur” demek yeter [/highlight]

Google Assistant ve akıllı ev sistemleri hayatımıza birçok kolaylık getirdi. Getirmeye de devam edecek. Bunlarından en basiti sabah işe, okula kalkmak için kurduğumuz alarmlar. İşte bu alarmları durdurmak için önceden “OK Google” demek gerekiyordu. Şimdi sadece “Stop” diyerek alarmlar durdurulacak.

Teknoloji yazarları tarafından bu özellik önemli görüldü. Herkes uykusunu seviyor galiba 🙂

[highlight] Erişilebilirlik de önemli [/highlight]

Şüphesiz de teknoloji engelli insanların hayatını da kolaylaştırılıyor. Ancak teknoloji dünyasında yapılan araştırma ve çalışmaların yetersiz kaldığını savunan insanların sayısı da az değil. Bu yüzden Google, Live Caption ve Live Relay gibi uygulamalarla iletişim kaybı gibi birçok durum yaşayan insanlara yardımcı olacak.

[highlight] Geri tuşu tarih oluyor [/highlight]

Android’in ilk kullanılmaya başlanmasından bu yana ekranda yer alan “geri” tuşu, Android Q ile birlikte tarih olacak. Uygulamalar içinde geri gelmek için ekranı soldan sağa kaydırmak gerekecek. Böylelikle ekran oranları daha da yüksek olabilecek.

[highlight] Andorid Q Beta 3, 21 cihazda etkin olacak [/highlight]

Google I/O 2019 başlamasıyla birlikte Andorid Q Beta 3, 21 farklı cihazda kullanılmaya başlanacak. Pixel dışında Beta 3’ün geleceği 15 farklı model ise şöyle:

 • ASUS ZenFone 5z
 • OnePlus 6T
 • Sony Xperia XZ3
 • OPPE Reno
 • Tecno Spark 3 Pro
 • Xiamoi Mi 9
 • Xiamoi Mi Mix 5G
 • Realme 3 Pro
 • Nokia 8.1
 • LG G8
 • Vivo X27
 • Vivo NEX S
 • Vivo NEX A
 • Essential Phone
 • Huawei Mate 20 Pro

[highlight] Siyah tema geri döndü [/highlight]

Günümüzde giderek popülerleşen koyu tema görünüm Android’e geri döndü. Metalik renge sahip olan tema yerine koyu temanın daha çok sevilmesi bekleniyor. Ayrıca koyu tema AMOLED ekranlarla birlikte batarya tasarrufu da sağlayacak.

android-dark-theme

[highlight] Google Pixel 3a ve 3a XL duyuruldu [/highlight]

Google uzun süren bekleyişe son verdi. Çok kez bilgileri sızan yeni Pixel modelleri etkinlikle katılımcılara tanıtıldı. Yeni modellerin en büyük özelliği ise yüksek performansı düşük maliyetle kullanıcılarla buluşturması.

[geo-post id=”12155″]

[highlight] Pixel modellerde AR Google Haritalar [/highlight]

google-maps-ar-preview

Pixel’lerin en büyük özelliklerinden birisi ise arttırılmış gerçeklikle birlikte Google Haritalar’ın kullanılabilmesi olacak. Harita üzerinde seçilen konum telefon ekranına gösterilerek, sanki cihaz içinde yürüyormuş gibi olacak. Böylelikle adresler çok daha kolay bulunacak.

Google Haritalar uygulaması kullanıcıların büyük yardımcısıydı ancak bazen adresi bulmak zor olabiliyordu. Bu yenilik sayesinde adresleri bulmak oyun gibi olacak.

[highlight] Merhaba Nest Hub [/highlight]

Google Nest Hub’ı ilk kez duyurdu. Akıllı ev sistemi olan Nest Hub ve Nest Hub Max da Google Home’u bitirmiş oldu. 10 inç HD ekrana, yerleşik bir kameraya ve mikrofona sahip olan cihaz kullanıcıların özel hayatına saygı duyarak çalışacak.

Kaynak: Google ve AndroidCentral


Hasan Burus

Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.