1. Ana Sayfa
  2. Android

Google mühendislerine göre Pixel iPhone kadar güvenli olacak

Google mühendislerine göre Pixel iPhone kadar güvenli olacak
0

Hiçbir elektronik cihazın tam güvenli olmadığı şu günlerde şirketler cihazlarının daha güvenli olabilmesi için büyük uğraşlar veriyor. Bu uğraşlara da çok paralar harcanıyor. Özellikle bulunduğumuz dönemde Android ve iOS bu konuda çekişmeler yaşıyor.

Birçok güvenlik araştırıcısına göre Android İşletim Sistemi güvenlik düzenlemeleri gelmeden önce büyük bir kayıptı. Fakat Google’ın Android üzerine yoğunlaşması güvenlik sorunlarını çözdü ve onu en çok kullanılan sistemler arasına anılmasına olanak sağladı.

Android İşetim Sistemi açık kaynaklı bir yazılım. Genelde açık kaynaklı yazılımlar daha güvenli olur fakat Android’in milyonlarca cihaz tarafından kullanılmasından dolayı açıkların birçok kişi tarafından keşfedilmesini sağlıyor. Yani milyonlarca kullanılan bir sistemin açığını bulursanız o kadar sayıda kişinin bilgilerini ele geçirirsiniz. Bu neden Android büyük bir bilgi havuzu.

Fakat iOS’a bakacak olursak daha az kişinin kullanımı onun güvenliğine artı nokta ekliyor. Kapalı kaynak olması hataların sadece üreticiler tarafından görülmesine ve en azından hataları kimin bildiğini anlamaya olanak sağlıyor. Fakat günümüzde kapalı kaynak yazılımların açık kaynaklardan daha az güvenli olması bekleniyor çünkü üzerinde çalışabilecek kişi sayısı az.

Konumuza dönecek olarak Android direktörü Adrian Ludwig bir röportajında Google Pixel ve bir iPhone’un güvenlik konusunda aynı seviyede olduğunu söyledi. Buradan anlıyoruz ki Android yöneticileri güvenlik üzerine iOS’dan geri olduklarını düşünüyor ve buna göre çalışmalar yapıyor.
Ayrıca aynı röportajda Adrian Ludwig “Uzun vadede Android açık kaynak sistemi güvenlik konusunda daha iyi bir noktaya gelecek.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap