1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Google’da ‘Idiot’ Sözcüğünü Aratınca Sonuç Olarak Trump Çıkıyor

Google'da idiot araması yapınca görseller kısmında ABD Başkanı R. Donald Trump'ın fotoğrafları çıkıyor.

Google’da ‘Idiot’ Sözcüğünü Aratınca Sonuç Olarak Trump Çıkıyor
0

İnternette bu da karşımıza çıktı. Google Görsellerde ‘idiot’ sözcüğü aratınca arama sonucunda ABD’nin en tartışmalı başkanlarından olan Donald Trump’ın fotoğrafları gösteriliyor.

Google’da Trump arama sonucuna bakanlar bir kez daha bakıyor. Çünkü Trump karşıtı bazı bilgisayar ve internet kullanıcıları başlattıkları kampanya ile birlikte başarıya imza attı. Sanal aktivistler ABD Başkanı Trump’ın yürüttüğü politikalardan memnum olmadıkları için bu yola başvurdu. Birçok sayıda Trump fotoğrafının ‘idiot’ (aptal) ismi ve alt yazısıyla internette gösterilmesinin ardından Google algoritmaları bu fotoğrafları ‘idiot’ olarak kaydetti. Yani burada Google’ın kendi yaptığı bir şey gibi görünmüyor. Ancak Google isteseydi bu durumun önüne de geçebilirdi.

Geçtiğimiz hafta Reddit’te başlatılan bir kampanyanın sonucu olarak görünen bu eylem internette de en çok konuşulanlar arasında girdi. Öyle ki Dünya genelinde yayın yapan basın kuruluşları bu aktivist hareketine önemli ölçüde yer verdi.

Google’ın sahip olduğu ve kimse tarafından nasıl çalıştığı bilinmeyen algoritma da böylelikle aşılmış oldu. Ayrıca algoritmanın da çalışma mantığı da ortaya çıkmış oldu. Herhangi bir fotoğrafı istenilen bir isim ve alt yazı ile internette dolaşıma sununca, o fotoğrafın ve ismin özdeşleşeceği ortaya çıktı.

İlk Google Görsel atağı değil

2015 yılında da bir sanal aktivist tarafından dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın fotoğrafları da ırkçı bir isim verilerek internette görünmüştü. Bu durumun yaşanmasının ardından Google bazı reklamlar yaparak çalışan algoritmanın kendi kendine çalıştığı, dış müdahalede bulunulmadığı açıklanmıştı.

İki kez bu durum yaşandığı için Google’ın bu duruma el atması bekleniyor. Çünkü kolaylıkla Dünya’da konuşulabilecek bir durum, Google aracılığıyla yapması şirketi rahatsız edecektir. Ancak ABD’de büyük protestolara konu olan Donald Trump’ın başkanlığına karşı yapılan bir eylemin Google tarafından göz yumulma ihtimali de var.

Eğer siz de kendiniz arama sonucu görmek isterseniz tıklayın.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap