Google’ın Oltalama Mail Testine Katılın

İnternette gezinirken tıkladığımız yerlere temkinli bir şekilde basıyoruz. Zararlı linklere karşı alınan en basit ve etkili yöntemi kullanıyoruz. Ancak kullanıcıların verilerini çalmak isteyen bilgisayar korsanları sadece internet siteleri üzerinden değil kişisel e-postalar aracılığıyla da kullanıcıları hedef alıyor. Büyük kurum ve firmaların alan adlarını iyi bir şekilde taklit ederek, kullanıcıları ağına düşürmek isteyen korsanlara karşı çalışmalar da sürüyor.

En büyük teknoloji firmalarından Google da bu konuyla alakalı bir internet sitesi hazırladı. Sitede bir mail similatörü içinde olacaksınız. Size gelen maillerin gerçek mi yoksa oltalama mailler olup olmadığına bakacaksınız. Vereceğiniz cevaplara göre de sonuçlar ekrana çıkacak. Eğer yanlış cevap verirseniz neye dikkat etmeniz gerektiğini içeren kutucuklar çıkacak.

İnternette güvenlik nasıl sağlanır?

Öncelikle ziyaret edilecek internet sitelerinin bilindik siteler olup olmadığı önemli. Birçok site alan adı (google.com, teknoloskop.net gibi) ile kendini gösterir. Bazı kötü amaçlı siteler daha az kullanımda olan alan adlarını kullanır. Bunlar .club, .xyz, .support gibi alan adlarıdır. Çünkü bu alan adları kişileri aldatmada başarılı ve satın almada ucuzdur.

Diğer bir konu ise ziyaret edilen internet sitesinin SSL sahibi olup olmadığıdır. SSL, bir güvenlik sertifikadır. Bu sertifika güvenli şifrelerle korunarak bazı firmalardan satın alınır. SSL’e sahip olan siteler ziyaret edildiğinde internet tarayıcısının adres çubuğunda yeşil bir kilit simgesi bulunur. Bu simgeye tıklayarak ziyaret ettiğiniz internet sitesinin hangi kurumdan sertifika aldığını da görüntüleyebilirsiniz. Örneğin bizim internet sitemizin SSL’i Rapid SSL tarafından sağlanmıştır.

Google’ın oltalama testi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Sihirli Annem'in Son Zamanlarda Popülerliği Arttı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus :Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.