1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Görme engelliler için biyonik göz geliştirildi

Görme engelliler için biyonik göz geliştirildi

Görme engelliler için biyonik göz
13

Uzmanlar tarafından yapılan yeni bir çalışmada görme engelliler için biyonik göz üretildi. 10 yıldır üzerinde çalışılan bu proje için detaylar paylaşıldı.

Dünya üzerinde çeşitli sağlık sorunlarına sahip pek çok insan bulunuyor. Bu insanlar zorluklara karşı baş etmeye çalışıyor. Bu gibi insanların hayatını kolaylaştırmak için uzmanlar çeşitli çalışmalar yaparak yeni ürünler geliştiriyor. Biyonik kol, biyonik bacak, biyonik el gibi ürünlerin yanı sıra biyonik göz de geliştiriliyor.

Nintendo 3DS oyun konsolu üretimi sonlandırıldı

Görme engelliler için biyonik göz çalışmaları yapılıyor

Yaklaşık 10 yıldır bu projede çalışmalar gerçekleştiren ekip, biyonik göz üzerinde büyük bir yol katetti. Biyonik gözün çalışma prensibini incelersek öncelikli olarak bu ürün bireye takılıyor. Takıldıktan sonra beyin ile bağlantı kurmaya başlayan biyonik göz, optik sinirlerden geçerek beynin görme merkezine sinyaller gönderiyor. Gönderilen bağlantı ile birlikte beyin görüntüyü işliyor ve birey görmeye başlıyor.

Görme engelliler için biyonik göz

İçerisinde kamera bulunan biyonik göz için ekip gelecekte kullanılabilmesi için bir sonraki aşamaya geçildiğini yani insanlar üzerinde test edilmesi için hazırlıkların başladığını belirtiyor. Firma, koyunlarda yaptığı testlerde ürünün sorunsuz bir şekilde çalıştığını ve ciddi bir yan etki görülmediğini belirtti. Ekip, ürünün daha da geliştirilmesi ve nörolojik alanda yeni teknolojik çalışmaların yapılması için araştırma ve geliştirme çalışmalarının sürdüğünü dile getiriyor.

Gelecekte nörolojik ve fiziksel sorunlara karşı yapılan çalışmalar sayesinde her türlü engeli olan insanlar engelleri rahatlıkla aşabilecek, daha sağlıklı bir dünya mümkün hale gelecek.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, yeniliklerden haberdar olun.

Bir önceki yazımız olan Yandex Türkiye ofisi yakında kapatılıyor başlıklı makalemizde COVID-19, Döviz Kuru ve Ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap