1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. GTA 6’da Beklenen Özellikler

GTA 6’da Beklenen Özellikler

gta-6-2

GTA 6 için birçok haber gelmeye başlarken bu konuda GTA 6’dan neler istediğimizi açıklayacağız.


GTA 6, henüz resmî olarak duyurulmasa da birçok iddia ve haberler internette dolaşıyor. GTA 6’nın büyük ihtimal PlayStation 5 için çıkacağı da tahmin ediliyor. Bu konuda GTA 6’dan nasıl bir oyun beklediğimizi açıklayacağız.

Rol Yapılmalı

Bildiğiniz üzere GTA’nın bu zamana kadarki oyunlarında araba sürme, az da olsa insanlarla iletişim, makinelerle etkileşim kurma, çete kurma gibi çeşitli özelliklere sahipti. Fakat artık bu konuda bir değişiklik yapılmalı. Bildiğiniz üzere GTA San Andreas’ta sevgili olduğunuz karakter ile ilişkinizi geliştirebiliyordunuz. Fakat yeterince detaylı değildi. Örneğin arkadaş olduğumuz bir insanla ilişkimiz gelişmeli. Arkadaşlık, sevgili, evlilik, düşman gibi çeşitli ilişki türleri olmalı. Karakterimiz, evlendiği kişi ile çocuk yapıp neslini devam ettirebilmeli. Hatta karakter The Sims’te olduğu gibi bir süre sonra ölmeli ve ailenin devamı ile oyuna devam edilmeli. Ayrıca karakterler ile sohbet imkanları artırılmalı. Örneğin bir karakter ile karşılaştığımızda o karaktere selam verip çeşitli sorular sorabileceğiz. Bu sayede ilişkimiz güncellenecek.

İhtiyaçlar Artırılmalı

Karakterimiz, yemeği sadece kilo almak için kullanmamalı. Gerçekten ihtiyaç anlamında kullanmalı. Yani açlık, su ihtiyacı, tuvalet ihtiyacı, uyku ihtiyacı gibi çeşitli ihtiyaçların oyunda bulunması gerek. Bu sayede oyunun gerçekçiliği daha da artacak. Örneğin bir sabah yatağınızdan kalktınız, dolaptan birkaç yiyecek alıp biraz yemek yedikten sonra dışarı çıktınız. Dışarıda gezerken tuvaletiniz geldi ve hemen bir tuvalet bulup ihtiyacınızı giderdiniz. Sonrasında ise susadınız ve içecek makinesinden içecek alıp içtiniz. Kısacası bu şekilde oyun, daha gerçekçi hale bürünecektir.

Ikariam [SOI] TR

Binaların ve Makinelerin Etkileşimi

Örneğin GTA 5’te bir kaza geçirdinizde hastanenin önünde beliriyorsunuz ve sizden bir miktar ücret alıyor. Peki ya kazadan sonraki kısımları gerçekten yaşasaydık? Tabii ki uzun uzun bunları yaşamayacağız. İsteyen bu kısımları geçebilecek. Hastaneye kaldırıldığınız andan sonra hastanede işlemleriniz gerçekleştiriliyor. Bu işlemler yapılırken animasyon olarak izlemiyorsunuz, karakteriniz ile istediğiniz gibi davranabiliyorsunuz. Yani daha gerçekçi bir hal alıyor. Bunun dışında binalara doğrudan girilebilir. Kapıların anahtarları olabilir. Daha fazla makine ile etkileşim gerçekleştirilebilir. Örneğin bir apartman binasına girip dairelerin kilitli olduğunu anlayıp dışarı çıktıktan sonra bir mağazadaki eşyalara dokunabilirsiniz. Bunun sistemleri fazlasıyla zorlayacağını biliyorum fakat şimdi olmasa bile gelecekte bu şekilde olabilir.

VR Desteği

Artık GTA 6’da oyunu içinde hissetmemiz gerek. GTA 6’ya resmî olarak VR desteği gelirse mod yüklemeden doğrudan oyunun içinde oyunu oynayabileceksiniz. VR sistemi bildiğiniz üzere bir oyun veya videoyu içinde yaşamamızı sağlayan gerçekçi bir teknolojidir. Bu teknoloji ile GTA 6’da da o anı hissedebileceksiniz.

Dinamik Dünya Sistemi

Bu sistem ile değişen ve gelişen bir dünya görmek mümkün. Örneğin bir gün şehrin bir bölgesinde gördüğünüz eski ve çürümüş bir bina, diğer gün ekipler tarafından yıkılıyor ve yerine yeni bir bina yapılıyor. Başka bir bölgede ise park, stadyum, bina inşaatları devam ediyor. Diğer bir alanda ise insanlar ağaç dikiyor ve ormanları genişletiyor. Kısacası bu sistemler belli görevler ile ilerlemeyecek, tamamen rastgele bir şekilde ve belli bir tetikleyen etmenlere göre ilerleyecek.

Bir önceki makalemiz olan 18 TL'lik Macera Oyunu Ücretsiz Oldu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap