Hangi lamba elektrik tasarrufu sağlar?

Günlük hayatta teknolojik ürünleri kullanırken aynı zamanda daha az maliyet oluşmasını istiyoruz. Bu nedenle bir teknolojik ürün alırken tasarruflu olmasına dikkat ediyoruz.

İnsan hayatının kolaylaştıran teknolojik ürünlerin başında şüphesiz lambalar geliyor. Lamba ilk olarak 1880 senesinde üretildi. Yani insanoğlunun ilk ürettiği teknolojik araçlardan biri lamba olmuştur. İlk üretilen araç olduğundan ne kadar ihtiyaç duyulan bir araç olduğunun da kanıtıdır. Ayrıca tarih boyunca lambalar üzerine birçok araştırma yapılmış ve farklı çeşitli lambalar üretilmiştir. Üretilen bu lambalar da farklı çalışma mantıklarına sahip ve farklı enerji harcama sınıflarına sahiptirler. Şimdi lambaları enerji tüketimlerine göre sınıflandıralım;

1) Klasik Ampul
Üretilen ilk ışık yayıcı alet olan klasik ampuller en çok enerji harcayan lamba türlerindendir. Öyle ki artık bazı beyaz eşyalar bile klasik bir ampulden daha az enerji harcamaktadır. Fakat klasik lambalar uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Bununla birlikte klasik ampuller çalışırken bulunduğu ortama sıcaklık yarar. Birçok kez klasik ampuller sıcaklık yaymaları için de kullanılmıştır. Hala ülkemizde de kullanılan klasik lambalar, 2012’den bu yana Avrupa Birliğince üretimi ve ithalatı yasaklanmıştır. Amacı ise enerji tasarrufudur. Avrupa birliği bu yasağı hayata geçirerek 40 milyar kilovat saat enerji tasarrufu yapmayı amaçlamıştır. Günlük hayatta kullanılması gerek en son lamba türüdür.

 

 

2) Halojen Lamba

Related Post

Klasik ampullerin bir türevi olan halojen lambalar klasik lambalara göre daha az enerji tüketir. Işık yaymasını sağlayan içerisinde gerçekleşen kimyasal tepkimelerdir. İçerisinde gerçekleşen tepkimeler sayesinde hem ışık hem de sıcaklık yayar. Görünüşü her ne kadar klasik lambalara benzese de halojen lambaların iç kısmı klasik lambadan farklıdır. Daha çok ev ortamında kullanılan klasik lambalar yerine birçok ortamda çalışırlar. Örneğin projeksiyon ve aydınlatma sistemleri gösterilebilir. Halojen lambaların kullanımının bir sebebi de klasik lamba gibi ışık almak isteyen aynı zamanda da onun kadar enerji harcamak istemeyen kullanıcıların tercihidir.

 

 

3) Floresan Lamba

Bu tip lambalar elektriği kullanıp civa buharını tetikleyerek yanarlar. Klasik lambaların ilk değişim tipi lambalardır. Uzun süre boyunca dünya genelinde kullanılmıştır. Halen kullanımda olan floresan lambaların ilk farklığı görünümü olmuştur. Klasik ve halojen lambalar yerine beyaz ve silindirik ya da çember biçimli üretilmiştir. Klasik ve halojen lambadan daha az enerji harcayan floresan lambalar, yanma sürelerinin uzun olmasıyla da bilinmektedir. Fiyatı klasik lambalardan daha fazla olmasına karşın, klasik lambaya gelen yasaklar nedeniyle satışlarında artış bekleniyor.

Bir önceki makalemiz olan Kıyafetiniz Üzerinizdeyken Kıyafetlerinizi Ütüleyen Mini Robotlar başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

1 of 2 Sonraki

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.