Hızlı mikroçipler ile birçok şey hız kazanacak

Artık günümüzde normal işlemcilerin transistör sınırına yaklaştığı görülüyor. Bu durum gelecekte transistörlerin daha çok küçülmesine engel olabilir. Bilim insanları bu konuda hızlı mikroçipler geliştirdi.

Hızlı mikroçiplerin özellikleri sayesinde eğer ki bu teknoloji sorunsuz bir şekilde hayatımıza girerse eskisinden kat kat daha hızlı ve daha küçük çipler ile karşılaşmak mümkün hale geliyor olacak.

NVIDIA madencilere özel ekran kartı geliştiriyor

Bilim insanları hızlı mikroçipler üretti

İngiltere’nin Sussex Üniversitesi’nde bilim insanları çok hızlı çalışan ve nanoteknolojiden yararlanan bir mikroçip geliştirdi. Geliştirilen bu çip hem çok küçük hem de çok hızlı bir şekilde iletişim kuruyor. Çipin içerisinde son zamanların önemli maddeleri arasında yer alan grafen ve 2D malzemeler bulunuyor.

Nano-origami tekniği ile üretilen bu çip elektron akışını etkileyen bükülmelere ev sahipliği yapıyor. Bu da çipin transistör görevi görmesine imkan sağlıyor. Kısacası bu küçücük çip normal transistörlere göre oldukça küçük ve daha hızlı. Ayrıca daha az ısındığı için verimliliğin artacağı anlamına geliyor. Şöyle bir örnek verelim. Eğer ki bu çip günümüz işlemci boyutunda olsaydı o kadar çok güçlü olurdu ki bilgisayar teknolojisinde devrim niteliğine sayılırdı.

Hızlı mikroçipler

Ekip, günümüzdeki işlemcilerin yavaş yavaş sınıra yaklaştığını, çok büyük bir artış kaydetmediğini açıklıyor. Bundan dolayı bilim insanları gelecek 5 yıl içerisinde bu çip ile ilgili gerçek bir çalışmanın yapılıp üretim aşamasına gelmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu çipin kullanımının bilgisayar ve telefonları binlerce kat daha hızlı hale getireceği de eklenen sözler arasında.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Bir önceki yazımız olan Huawei FreeBuds 4i özellikleri başlıklı makalemizde Huawei FreeBuds 4i ve Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz... E-mail girmeniz taktirde, yorumunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.