1. Ana Sayfa
  2. Linux
  3. Huawei, Dizüstü Bilgisayarda Linux’u Tercih Etti

Huawei, Dizüstü Bilgisayarda Linux’u Tercih Etti

Huawei için getirilen yaptırımların ardından şirketin dizüstü bilgisayar çalışmaları hız kesmiyor. Huawei, Linux ile çalışacak.

huawei-dizustu-bilgisayarlarda-linuxu-tercih-etti

ABD’den gelen yaptırımlar sonucunda kendi başının çaresine bakan Huawei, akıllı telefonlar için kendi işletim sistemi Harmany OS’u geliştirmişti. Dizüstü bilgisayarları içinse Linux’u tercih eden Huawei, yeni modellerini duyurmaya devam ediyor.

ABD tarafından Huawei şirketine yapılan yaptırımda, hiçbir ABD firmasının Huawei’ye ürün satmaması bulunuyor. Bu nedenle Google’ın Android lisansını iptal etmesinden sonra HarmanyOS gelmişti. Dizüstü bilgisayarda da Apple ile rekabete giren Huawei, kendi işletim sistemini geliştmek yerine Çin’de geliştirilen Deepin Linux’u tercih etti.

Windows ile olan mücadelesi de gün yüzüne çıkan Huawei, MateBook 13, MateBook 14 ve MateBoox X Pro’da Deepin Linux’u kullanarak kullanıcıların Windows lisansı satın almasının önüne geçecek. Windows bulunmayan modeller böylelikle daha ucuza satılabilecek.

Deepin ise Debian tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı. Çin’de Wuhan Deeping Technology Company tarafından geliştiriliyor. Şu anda Deepin 15.11 sürümü ile kullanılıyor.

Kaynak: PCMag

Bir önceki makalemiz olan ABD ve Huawei 5G İçin Görüşmeler Yapıyor başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap