1. Ana Sayfa
  2. Savunma Sanayi

HÜRKUŞ silahlanıyor

HÜRKUŞ silahlanıyor
0

HÜRKUŞ, dünyanın en iyi pilotlarını yetiştiren Türk Hava Kuvvetlerinin olası eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak ve dünya eğitim uçağı pazarında da Türkiye’nin pay sahibi olabilmesi amacıyla TAI tarafından üretildi.

Hürkuş İstanbul semalarıda.

Bugün savunma sanayii kategorisinde uçak konusunu ele alacağız. Uçak üretimi diğer ürünlere nazaran daha zor ve uzun zaman alıcı projelerdir. Uçak üretimi için sözleşme görüşmeleri, tasarımlar, deney uçuşları ve ihtiyaçların karşılanması durumları ayrı ayrı önem taşımakta.
Türkiye de helikopter üretimi gibi uçak üretiminde birtakım hedeflere sahip. Bu hedeflerden ilkinde şuan temel eğitim uçağı projesi kapsamında adını Türk pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş’tan alan HÜRKUŞ uçağının silahlandırılması duruyor.

HÜRKUŞ’a ait temel bilgiler
HÜRKUŞ Projesi diğer sistemlere nazaran modernizasyon üretimi yerine özgün bir üretim benimsemiştir. Modernizasyon yerine direkt özgün üretimin yapılması da bu proje için ayrı bir önem konusudur. Çünkü her zaman sıfırdan bir şeyi üretmek zor ve zaman alıcıdır. Fakat HÜRKUŞ bu durumu tam tersine çevirdi ve birbirinden farklı versiyonlarla adından söz ettirmeye başladı.

Projenin başlangıcı
15 Mart 2006’da Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim uçağı ve diğer konularda olabilecek ihtiyaçlarını karşılamak ve üretici TAI’nin (Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş – Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağlı Savunma Sanayii Müsteşarlığı iştirakli kuruluş) eğitim uçağı pazarında rol alabilmesi için proje başlatılmıştır.

İlk uçuş
29 Ağustos 2013 iki adet prototipi hazırlanan HÜRKUŞ saat 07.33 havalandı. Test pilotu Murat Aspala yönetiminde havalanan uçak başarıyla ilk uçusunu gerçekleştirdi. İşte ilk uçuşa ait video:

Silahlandırma Projesi
İlk olarak akıllara gelen soru “Neden pervane motorlu bir uçak silahlandırılıyor?” olabilir. Bu tür uçakların 1950li yıllarda kaldığı da düşünülebilir. Fakat bunun için birkaç sebep var ve bu sebepler de hak verilebilecek sebepler olarak karşımızda buluyor.

Hürkuş yeni görünümüyle.

1) F-16larla kıyaslama
Örneğin terörle mücadele kapsamında Hava Kuvvetlerine bağlı F-16 uçaklar belli aralıklarla bombardıman uçuşları düzenliyor. Bu uçuşlar için birçok emek, zaman ve para harcanıyor. Durumu açıklayacaksak, bir F-16’nın uçuş yapabilmesi için uçuştan önceki gün belli bakımları yapılması gerekiyor. Bu bakımlardan sonra da uçak havalanıyor. Uçağın tükettiği yakıt da bu noktada HÜRKUŞ’tan daha masraflı. Eğer operasyon ortalama 2-3 saatten fazla olmak zorunda ise bir de F-16lar için yakıt ikmal uçağı havalanıyor çünkü bir F-16’nın o kadar yükle o kadar süre uçması mümkün değil. Operasyon sonrası iniş yapan F-16 için de bir bakım yapılması gerekiyor. İşte bu adımların toplamına milyon dolarlarca harcamalar yapılabiliniyor.

Kamuflajlı Hürkuş

2) İHAlardan daha fazla mühimmat sahibi olabilme
Artık terörle mücadelede de kullanılan insansız hava araçları da çok büyük kolaylıklar sağladı. Küçük gruplara büyük F-16lar kaldırmak yerine artık daha az maliyetli, daha çok havada kalabilme özelliğine sahip ve daha yüksekte uçabilen insansız hava araçlarıyla büyük başarımlar elde edildi. Fakat İHAların da sınırlı kapasitede ve ağırlıkta mühimmat taşıyabilmesi de HÜRKUŞ silahlandırma projesine sebep oldu.

Aşağıda HÜRKUŞ’a ait tanıtım videosu da bulunmakta.

HÜRKUŞ projesine ait detaylar kısaca böyleydi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Dilerseniz video haberimizi aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap