Hytale’nin Blok Teknolojisi

Hytale ekibinin paylaştığı yeni içeriklerde Hytale’nin blok teknolojisinin gelişmiş bir sistem olduğunu görüyoruz.


Hytale, HyPixel ekibi tarafından geliştirilen bir oyun ve henüz yayınlanmadı. Minecraft’a benzerliği ile dikkat çeken oyunda Minecraft’tan daha gelişmiş özelliklerde bulunmaktadır. Bu yazıda ise Hytale’nin blok teknolojisinden bahsedeceğiz.

RGB Renkleri

Hytale’deki RGB sistemi ile istediğiniz bloğun rengini değiştirebileceksiniz. Kırmızı, yeşil ve mavi tonlarını istediğiniz gibi ayarlayıp bloğun rengini belirleyebilecek ve bu şekilde kullanabileceksiniz. Görselde ise çim bloğunun kırmızı, sarı, yeşil ve koyu mavi renklerine boyandığını ve çevresinin keskin olmayıp yumuşatıldığı görülmektedir.

Geçiş Dokuları

Minecraft’ta blokların birbirine karışmadan keskin bir şekilde ayrıldığını görürsünüz. Hytale’de ise durum daha farklıdır. Gerçekçiliği artırmak için dokular arasında yumuşak geçiş özelliği vardır. Görselde ise kum, çimen ve çakılın birleştiği noktaların ne kadar yumuşatıldığını görüyorsunuz.

Hytale Model Maker

Model Maker sayesinde kaliteli dokular, hareketli objeler ve efektler ekleyebileceksiniz. Bu sayede çevrenin gerçekçiliğini daha çok artırabileceksiniz.

Dalgıç Blokları

Bu bloklar sayesinde su altına eklenen blokların gerçekçiliği artacak. Görselde de olduğu gibi sandık ve bitkilerin su altında verdiği izlenim görülmektedir. Bu olay her türlü bloklarda geçerlidir. Bu sayede daha gerçekçi su altı yaşamı kurabilirsiniz.

Çeşitli Yeşillikler

Ağaçlardaki gerçekçi doku sayesinde ve farklı renkli ağaçlar ile bitki örtüsünün çeşitliliğini görmektesiniz. Minecraft’a göre karşılaştırdığımızda ağaçların Hytale’de daha gerçekçi durduğu görülmektedir. Bu özellik ile harita düzenlerken ağaçları istediğiniz gibi ayarlayabilir, rengini düzenleyebilirsiniz. Ağaç yaprakları hakkında diğer bir özellik ise yaprakların daha gerçekçi gözükmesi için ağaç üzerinde döndürülmesidir.

Ortam Animasyonları

Ağaç yapraklarının hareketi, otların sallanması, ormanın canlılığı, maden cevherlerinin parlaması gibi çeşitli özellikler ile objelerde canlılık göreceksiniz. Örneğin madene girdiğinizde cevherler parıldayarak hareketli gözükebilecek, bir bahçede ot sallanarak hareket edecek.

Efektler

Görselde de görüldüğü gibi bir objeyi kırdığınızda gerçekçi bir efekt oluşuyor. Örneğin çakıl veya kumu kırarsanız hafif parçacıklar yayılarak toz oluşur. Suya inip çıkarsanız su damlaları sıçrar. Bunun gibi çeşitli efektler ile oyununuz daha gerçekçi ve canlı olur.

Etkileşim

Farklı objelerle etkileşim gerçekleştirdiğinizde olacak olayları belirten durumdur. Örneğin kapıyı açtığınızda yavaşça ve gerçekçi bir animasyon ile açılır. Minecraft’taki gibi anında açılmaz. Çift kapı kullanırsanız ikisi aynı anda açılır. Bunun gibi birçok obje ile etkileşime girebilir ve gerçekçi animasyonları keşfedebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Minecraft Sunucuları Arasında Ünlü SkyBlock Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.