1. Ana Sayfa
  2. Mobil Teknoloji
  3. İlk Zamanından Bugününe Bütün iPhone Modelleri

İlk Zamanından Bugününe Bütün iPhone Modelleri

İlk iPhone modeli hangisi? yada İlk iPhone modelinin özellikleri neler? sorularının cevabı yazımızda.

ilk-zamanindan-bugune-iphone-modelleri
16

Mobil cihaz dünyasına adeta bir devrim yaparak giren ve en çok kullanılan markalardan biri olan Apple, iPhone ile Dünyada milyonlarda kullanıcıya ulaştı.

iPhone‘un bu denli çok kullanım sayılarına ulaşmasını sebebi belli aralıklarla ve sürekli yenilikleri içererek yeni modeller tanıtması oldu. Öyle ki neredeyse her model tanıtımında teknoloji meraklıları hayran gözlerle iPhone‘u izler oldu. İşte aşağıda her biri kullanıcılara kendini hayran bıraktıran iPhone modelleri…

iPhone Orginal

Apple’ın ilk telefonu olan iPhone Orginal 9 Ocak 2007’de Steve Jobs, o zamanlar bu devrim niteliğindeki telefonun ilk tanıtımını yaptı. Steve Jobs tanıtımında ilk iPhone için iPod, telefon ve internet erişim cihazı kelimelerini kullandı. Ve bunların hepsi tek bir cihazda diyerek vatandaşın ilgisini çekti. Ayrıca o zamanlar ilk iPhone ile gelen Multi-Touch özelliğide iPhone’u sıradışı bir telefon yapmaya yetti. İlk iPhone 29 Haziran 2007 tarihinde 4/8/16 GB depolama seçenekleri, 128 MB RAM ve iOS 1.0 ile halka satışa sunuldu. Bu ilk iPhone’un ismi iPhone Orginal olarak isimlendirilirken, 6 milyonun üzerinde bir satış yakalamayı başardı.

iPhone 3G

Apple’ın ikinci telefonu iPhone 3G, 9 Haziran 2008 tarihinde WWDC etkinliğinde halka tanıtıldı. iPhone’un bu modeliyle beraber 3G ve GPS teknolojiside akıllı telefonlara entegre edilmiş oldu. Tanıtımında iPhone’un bir önceki modeli olan iPhone Orginal ile iPhone 3G arasında internet hızlarını karşılaştıran Jobs, iPhone 3G’nin diğer iPhone modelinden 2.8 kat hızlı olması tanıtımda bulunanları etkisi altına almayı başardı. Ayrıca görüntülü görüşme ve MMS desteğinin olmaması çok fazla eleştiriye maruz kalmasına sebep oldu. Bu iPhone modeli 8/16 GB depolama seçenekleri, 128 MB RAM ve iOS 2.0 ile halka satışa sunuldu.

iPhone 3GS

Apple’ın üçüncü telefonu olan iPhone 3GS, 3G modelinden bir sene sonra 8 Haziran 2009 tarihinde tanıtımını yaptı.
Fiziksel olarak 3G modelinden pek bi farkı olmasa da, bi önceki modelde alınan şikâyetleri değerlendiren Apple, bu modelde şikayetlerin doğrultusunda köklü iyileştirmeler yaptı ve 19 Haziran 2009 tarihinde ABD, Kanada ve 6 Avrupa ülkesinde aynı anda piyasaya sürülen bu model çok ilgi gördü. Bu iPhone modeli 8/16/32/64 GB depolama seçenekleri, 256 MB RAM ve iOS 3.0 güncellemesi ile halka satışa sunuldu.

iPhone 4

Apple’ın yeni bir üyesi olan iPhone 4 gerek görünüm olarak gerekse performans olarak dikkat çeken bir yenilik ile karşımıza çıkıyor. Bu model 7 Haziran 2010 tarihinde birçok yenilikle beraber tanıtıldı. Bu yeniliklerden en önemlisi de ön kamerayla beraber gelen görüntülü görüşme. Ayrıca Retina Display olarak adlandırılan sıvı kristal ekran 960×640 çözünürlük ile son derece başarılı bir görüntü sunmayı başardı. iPhone’un tasarımında kullanılan paslanmaz çelik çerçeve(aynı zamanda anten görevi görmekte), eklenen ön kamera ve görüntülü konuşma kullanıcıların ilgisine sunulduktan sonra çok ilgi gördü ve 24 Haziran’da satışa sunuldu. Bu iPhone modeli 8/16/32 GB depolama, Siyah-Beyaz renk seçenekleri, 512 MB RAM ve iOS 4.0 güncellemesi ile halka satışa sunuldu.

iPhone 4S

Apple’ın bu yeni telefonun tanıtımı 4 Ekim 2011 tarihinde “The most amazing iPhone yet” (Üretilmiş en iyi iPhone) sloganı ile yapıldı.
iPhone 4S bir önceki modeline fiziksel olarak benzese de donanımsal olarak işler pek de öyle değil. iPhone 4S bir önceki modeline göre 2 kat daha hızlı olan ve iPad 2’de kullanılan olan A5 çift çekirdekli işlemcisini iPhone 4S’te görmekteyiz. Ayrıca iPhone 4 modelinde yaşanılan anten problemi iPhone 4S’te ortadan kaldırıldı.
Bu iPhone modeli 8/16/32/64 GB depolama, Siyah-Beyaz renk seçenekleri, 512 MB RAM ve iOS 5.0 güncellemesi ile halka satışa sunuldu.

Bir önceki makalemiz olan Gelecek iPhone Modellerinde Parmak İzi Okuyucu Olmayacak başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap