İnsanları Genç Tutan Gen: Kızıl Gen

Bilim insanlarının yıllardır gerçekleştirdikleri çalışmalarla insan hayatını bambaşka seviyelere taşıdıkları biliniyor. Hastalıklar, rahatsızlıklar  ve daha pek çok problem için çeşitli çözüm önerileri geliştiren bilim insanlarının son günlerde olumlu sonuçlar almaya başladıkları gençliğin sırrı noktasında esrar perdesi yavaş yavaş aralanmaya başladı. İnsanoğlunun yüzyıllardır yaşlanmaya karşı bir formül, bir çözüm geliştirme çabası içerisinde olduğunu görmekteyiz.

Beslenme, sağlıklı yaşam gibi faktörlere dikkat eden insanlar yaşlanma belirtilerini çok daha ağır hissedebiliyor olsa da günümüz şartlarında engellenebilen bir durum olmaktan halen uzak. Current Biology adlı bilim dergisi üzerinde yayınlanan bir içeriğe göre insanın ne kadar hızlı yaşlandığı vücudu mor ötesi ışınlardan koruyan genetik faktörlere bağlı bir durummuş. Bahsedilen genetik faktörlerin kızıl saçlara yansıdığı görülüyor.

Related Post

Kızıl Gen Gençlik Geni mi?

BBC üzerinden açıklama yapan Dr. David Gunn 10 yıl boyunca görülmeyen iki arkadaştan birinin çok değiştiği birinin hiç değişmediğine vurgu yapmıştır. Yapılan araştırmalarada makyajsız 2693 kişinin resmi çevredeki insanlara gösterildi ve kaç yaşında oldukları konusunda tahmin yürütmeleri istendi. Tahminler gerçek yaşamlara indekslendi. Sonraki aşamada 2693 kişinin DNA’ları üzerinde incelemeler yapılarak yıllar geçse de genç görünmeyi başaran insanlardaki ortak farklılık ve benzerlikler incelendi. Elde edilen verilerin neredeyse tamamı melanin üretiminde önemli bir yeri olan MC1R genine işaret etmekteydi. Bu genin insan vücudunda farklı şekillerde ortaya çıkarak çoğu zaman kızıl saçlara neden olduğu biliniyor. Bilim dünyası bu yüzden bu gene “Kızıl Gen” ismini veriyor. Bu zamana kadar bilim dünyasında gerçekleştirilen çalışmalar neden bazı insanların çok çabuk yaşlanırken bazı insanların yıllar geçse de aynı kalmayı başardığını henüz tam olarak açıklayabilmiş değil ancak; kızıl gen denilen gen’in bu iş üzerinde etkisi olduğu kesin!

Bir önceki makalemiz olan Dünya'da sadece Türkiye görebildi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Faris Kaya: Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.