Instagram Müzik neden 15 saniye sürüyor?

Instagram Müzik uzun bekleyişin ardından Türkiye’de de kullanıma alındı. Ancak kullanımdan sonra Instagram kullanıcılarının aklına bir soru takıldı. O soru da Instagram Müzik neden 15 saniye ile kısıtlı olduğuydu.

Bu süre kısıtlaması için bir sebep buluyor. Neredeyse bütün şarkıların bulunduğu Müzik indir uygulamasında şarkıların kısıtlı bir süre boyunca hikayede çalması dikkatlerden kaçmadı.

Instagram Müzik neden 15 saniye ile kısıtlı?

Ülkemiz ve dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olarak Instagram, yeniliklerini kullanıcıların beğenisine sunmaya devam ediyor. Uygulama bilindiği gibi müzik uygulamasını Türkiye‘deki kullanıcıların kullanımına almış, ilk gün uygulama üzerinde birçok hikayede müzik paylaşılmıştı.

Ancak seçilen şarkılardan daha uzun bölümler paylaşmak isteyen kullanıcılar, 15 saniye gibi bir süre kısıtıyla karşılaştı. Bu sürenin kısa olmasıyla şarkı sözlerinin yarıda kesildiği ve istenilen mesajın verilemedi belirtiliyor.

Bu konu hakkında resmi bir açıklama yok ama akıllara tek bir sebep geliyor. Instagram müzik neden 15 saniye sürüyor sorusunun cevabı telif hakları. Çünkü uygulama bünyesinde hem Türkçe hem de birçok farklı dilde şarkılar bulunuyor. Eğer bu şarkılar 15 saniyeden fazla Instagram hikayede kullanılması sağlanırsa, sosyal medya devinin ücret ödemesi yapması gerekiyor. Binlerce şarkının telifinin de büyük ücret maliyet yapması nedeniyle Instagram, uzun süreli paylaşımlara yanaşmıyor.

Daha önceden kullanıcılar şarkılarını kendisi açıp hikayede müzik paylaşımı yapıyordu. Ancak bu paylaşımlarda sorumluluk tamamen kullanıcıya ait. Bu nedenle şarkı yapım firmaları, kullanıcıların kendisi tarafından açılan müzikler için telif isteminde bulunamıyor.

Related Post

Kullanıma alındığı her ülkede yoğun ilgi gören uygulamanın kısıtla süreye rağmen kullanıcıların bir numaralı tercihi olmuş durumda.

Instagram Müzik nasıl kullanır sorusunun cevabı da oldukça basit. Özelliği kullanmak için yapılması gereken ilk şey fotoğrafın ya da videonun çekilmesi. Bunun ardından ekranın üst kısmında yer alan etiket kısmında etiket üstünde gülen yüz kısmına dokunmak gerekiyor. Bunun ardından “Müzik” etiketine dokununca dilediğiniz müziğe ulaşabilirsiniz. Ancak her şarkının bulunmadığını belirtmekte yarar var.

Bununla birlikte uygulama “Stay Home” ve “Teşekkür saati” etiketlerini de kullanıma almış durumda. Salgın önlemleri kapsamında evde olmaya dikkat çeken “Stay Home” oldukça konuşuluyor. “Teşekkür saati” ise sağlık çalışanlarına ithaf edilmiş durumda.

Ancak bazı alışveriş hesaplarının bu etiketi kullanarak, insanlara daha kolay ulaşmayı hedeflediği de görülüyor. “Teşekkür saati” etiketi kullanarak paylaşım yapan takip ettiğiniz hesaplar, her gün saat 19.00 sularında hikayeler kısmında bulunuyor.

Bir önceki makalemiz olan Youtube'ta Videolar Kaç MB Veri Harcar? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.