1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Intel 10. Nesil İşlemcilere Ait Bilgiler Belli Oldu

Intel 10. Nesil İşlemcilere Ait Bilgiler Belli Oldu

Intel işlemci piyasasında hakimiyetini arttırmak için çalışmalara devam ediyor.

Intel Core i9-9980XE
1

İşlemci üretiminde pazarın büyük bir kısmını elinde tutan Intel, 10. Nesil işlemciler ile birlikte büyük adım atmaya hazırlanıyor. 9. Nesil işlemcilerin bilgisayarlarda yeni kullanılmaya başlanmasının ardından yüksek işlemi gücüne sahip olacak 10. Nesil Intel işlemciler önceki nesillere göre daha fazla çekirdek ve frekans hızına sahip olacak.

Ortaya çıkan bilgilere göre 10. Nesil Intel işlemci i9-10900, 10 çekirdek ile kullanıcılarla buluşacak. 3.0 GHz çalışma frekansı ve 5.1 GHz turbo frekansı hızında çalışacak olan yeni nesil Intel işlemciler hem oyun odaklı bilgisayarlar hem de iş istasyonları için yüksek performans sağlayan bir işlemci olacak.

Son günlerde duyurduğu yeni işlemcilerle piyasadaki oranını arttırmaya başlayan AMD’ye cevap vermek isteyen Intel, AMD Ryzen’lerin yakaladığı yüksek performans oranlarını hedef olarak belirledi. Intel’ın son zamanlarda performans odaklı olarak piyasaya sürdüğü işlemcilerin yüksek fiyatlara sahip olması müşterileri AMD işlemci satın almaya yönlendirmişti. Çünkü AMD Ryzen işlemciler Intel’de bulunan muadil modellere göre daha ekonomik fiyatlarıyla öne çıkıyor.

Yüksek fiyatların kullanıcıları kendinden uzaklaştırdığını gören Intel, alt ve orta sınıf işlemciler için de çalışmalarını sürdürüyor. Pentium ve Celeron işlemci ailesi için çalışmalar ağırlık veren Intel, bu alan içn 3 milyar doları gözden çıkarmış durumda. İşlemcilerin yapılarında da değişiklik yapmayı düşünen Intel, 5 Kasım’da duyuracağı Cascade Lake-X işlemcilerini de 25 Kasım’a erteledi. Ertelemenin sebebi bilinmezken, Intel’in 10. Nesil işlemcilerde nasıl bir başarı yakalacağı merak konusu.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Bir önceki makalemiz olan Dünyada Siber Saldırılar Düzenlendi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap