1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Intel 7 nm işlemci üretimini 2. kez erteledi

Intel 7 nm işlemci üretimini 2. kez erteledi

Intel 7 nm işlemci
16

Intel 7 nm işlemci üretimi için bir kez daha erteleme kararı aldı.

Intel’in rakibi AMD, işlemci üretiminde uzun süredir 7 nm teknolojisini kullanıyor. Nvidia ve Apple ise 5 nm teknolojisi için çalışmalar gerçekleştiriyor. TSMC şimdiden 3 nm teknolojisi için üretim tesisi hazırlıklarına başladı ve bunun yanı sıra 2 nm teknolojisi için de araştırmalarına devam ediyor. Intel ise bütün bu gelişmelerin yanı sıra halen 14 nm teknolojisini kullanıyor.

11. nesil Intel işlemciler yeni mimari ile geliyor

Intel 7 nm işlemci üretimini erteleme kararı aldı

AMD’nin en büyük rakibi olan işlemci firması Intel, 7 nm teknolojisine geçişin biraz daha geç olacağını belirtti. Henüz 14 nm teknolojisini kullanan Intel, paylaştığı finansal raporlar ile birlikte 7 nm teknolojisinin gelişiminin daha uzun süreceği açıklandı. Daha öncesinde 2022 yılında çıkması planlanan ve sonrasında 2022’nin ikinci çeyreğine ertelenen 7 nm işlemciler için 2023 yılına ertelenme kararı alındı.

Intel 7 nm işlemci

Intel, 7 nm teknolojisine geçmese dahi ilerleyen zamanlarda 10 nm teknolojisi için ilk işlemcilerini piyasaya sürmeyi hedefliyor. Firma, 7 nm işlemci üretimine henüz geçmeme sebebinin daha erken olduğunu açıklıyor. Bunun nedeni olarak 7 nm Intel işlemcilerde verimin azalması ve bazı hataların yer alması belirtiliyor. Intel, müşterilerine daha iyi bir teknoloji sunabilmek için sorunsuz ve stabil bir 7 nm çalışmalarını sürdürüyor. Intel, 7 nm ekran kartları için ise 2021 sonu veya 2022 başını işaret ediyor.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, haberleri kaçırmayın. 🙂

Bir önceki makalemiz olan Bilgisayar Programcılığı Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap