1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Intel, i9’u 18 Çekirdekli Olarak Duyurdu

Intel, i9’u 18 Çekirdekli Olarak Duyurdu
0

Intel’in bugün yaptığı yeni Core X masaüstü işlemcileri tanıtımı için yapılan toplantıda, i3 ve i5 için geliştirmelerini ve yeni üretilmeye başlanacak i9 modelinin 18 çekirdekli olacağı duyuruldu.

Açıklamada duyurulduğunu göre Core X serisi Core i5-7640X ile başlayacak ve 4 çekirdek kapasiteli olacak. Fiyatı ise $242 dolar olacak. Yeni i7 serisi de daha fazla özellikler sunarak $339’dan alıcı bekleyecek ve o da i5 gibi 4 çekirdeğe sahip olacak. En yüksek kapasiteli i7 ise 10 çekirdeğe sahip olacak. 10 çekirdekli i7′nin fiyatı ise $599 olacak.

Yapılan tanıtım toplantısında bütün dikkatleri üzerine çeken i9 serisi ise birbirinden farklı modelleri içeriyor. Modeller 12 çekirdekten başlıyor ve 18 çekirdeğe kadar çıkıyor. 12 çekirdekli i9′un fiyatı ise $999 olarak duyuruldu. Bir diğer i9 olan 16 çekirdekli model ise $1699’dan kendisine talip arayacak.

En yüksek kapasiteli i9 modelinin ismi ise “Core i9 Extreme” olarak açıklandı. Bu modelde tam 18 çekirdek bulunacak. 18 çekirdekli mimarinin ne denli güçlü olabileceği ise konu hakkında ilgili olanlar için hayranlık verici. Fiyatı da kendisi gibi yüksek olan Core i9 Extreme $1999’dan satılacak.

Turbo Boost Max 3.0 Duyuruldu

Skylake X serisini temel alan yeni işlemcilere ait yenilikler de toplantıda duyuruldu. Skylake X ismi ise Intel tarafından altıncı nesil olan ve i5 ile i7 mimarisine ait olan işlemciler için kullanılıyor. Intel yaptığı açıklamada Computex isimli yeni Core X tabanlı yeni işlemci X299 çipsetli anakartlarda çalışacak. Bu işlemcilerin de yakın sürede piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ek olarak Intel‘in yeni duyurduğu Turbo Boost 3.0‘a şuanda kullanımda olan Turbo Boostların yaşadığı işlemlerin sıkışması giderilecek ve Turbo Boost 3.0 yeni bir çip ile gelecek. Yeni çiple birlikle multitasking (aynı anda birçok işlem yapma) kabiliyeti daha da artacak.

Intel Core X işlemcileri karşılaştırma tablosu

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap