Intel Optane Teknolojisi Nedir?

Intel’in yeni nesil bellek türü Intel Optane ile tanışın. Geleceğin RAM’leri olan bu teknoloji ile uçacaksınız.


Intel Optane, bilgisayarlarınızın yanıt hızını artırıp gecikmeyi azaltan ve yüksek depolama alanlarına olanak sağlayan bir teknolojidir. Bilgisayarınızda uygulamalarınıza, dosyalarınıza, oyunlarınıza ve birçok işleme hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. SSD ile birlikte çalıştığından dolayı kat kat daha hızlı bir teknoloji sizi bekleyecektir. Ayrıca kalıcı bellek özelliği sayesinde bilgisayarınızı kapatsanız bile açtığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

SSD İle Birlikte Görev Yapar

İçerisinde SSD depolama alanı olan yeni kalıcı bellekler ile performansınızı artırın, hızınıza hız katın. En yüksek 32 GB bellek, 1 TB SSD depolama alanı bulunan sistemler ile alan ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabileceksiniz.

Oyun ve Uygulamalarınız Daha Hızlı Açılır

İçerisinde SSD alanı olan bu yeni bellekler ile işinize kaldığınız yerden devam edecek ve çok hızlı bir şekilde sisteminizi kontrol edebileceksiniz.

Çok Düşük Gecikmeler, Hızlı Sistem

10 Nisan 2019’da piyasaya çıkan 32 GB bellek ve 1 TB SSD depolamaya göre veriler aktarılmaktadır. Gecikmelerin mikrosaniyeler ile ölçüldüğü Intel Optane teknolojisi ile birlikte yapılan testlerin sonucu aşağıdadır:

Sıralı Okuma (En Yüksek) 2.4 GB/s
Sıralı Yazma (En Yüksek) 1.8 GB/s
Okuma Gecikmesi 7 Mikrosaniye
Yazma Gecikmesi 18 Mikrosaniye
Etkin Kullanımda Güç Kullanımı 5.8 W
Boştayken Güç Kullanımı 13 mW’den Düşük
Çalışma Sıcaklığı 0-70°C

Intel’in yeni teknolojisi Intel Optane’nin gelişmeleri ile birlikte gelecekte bu teknolojiye geçilmesi muhtemel. Fakat şu anda bu teknolojinin daha çok iş alanlarında, sunucu sistemlerinde kullanılacağı görülüyor.

Bir önceki makalemiz olan Scape, 3 Boyutlu GPS Sistemi Tasarlıyor başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.