1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. İnternet hız rekoru devasa boyutlara ulaşıyor

İnternet hız rekoru devasa boyutlara ulaşıyor

internet-hiz-rekoru-devasa-boyutlara-ulasiyor
20

İnternet hız rekoru Londra Üniversitesi’nde çalışan mühendisler tarafından internet üzerine özel bir çalışma yapıldı. Yapılan bu çalışma ile tarihin en büyük rekoru katlanarak kırılmış oldu.

Gelecekte daha yüksek hızlara erişmemizi sağlayacak olan bir teknoloji üzerinde yapılan çalışmaya göre internet hızları muazzam seviyelere ulaşıyor. Daha önce Avustralyalı bilim insanları tarafından yapılan olağanüstü hız rekorunu 4-5 kat yükselten bu rekor tarihin en yüksek seviyeleri olarak kaydedildi.

Google şirket kurma çalışmalarına başladı

İnternet hız rekoru kırıldı

Daha önce Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada internet hızı 42.2 terabit seviyesine ulaşmıştı. Yani saniyede 5 TB civarı veri indirmesi mümkün oluyordu. Bu çalışmanın ardından Londra Üniversitesi’nde de bir çalışma yapıldı ve internet hızları 178 terabit seviyesine ulaştı. Bu hız ile saniyede 20 TB veri indirmek mümkün oluyor.

Bu sistemi kuran mühendisler farklı bir sistem kullanmadan günümüz fiber optik kabloları ile bu seviyelerde hız vermeyi başardı. Yapılan işlem altyapıda yer alan fiber optik kablonun yapısında küçük bir değişiklik yaparak veriyi sıkıştırarak göndermek oldu. Bu sayede yüksek hızlara ulaşmak mümkün hale geldi.

İnternet hız rekoru

Uzmanlar tarafından yapılan yeni çalışmalar ile neredeyse 200 terabit internet hızlarına ulaşıldı. Bu hızlar ile birlikte gelecekte ev kullanıcılarının daha yüksek hızlara ulaşabileceği düşünülüyor. Tahminlere göre ev kullanıcıları GBit seviyelerine ulaşırken firmalar için TBit hızları kullanılacak. Ek olarak şunu da belirtmekte fayda var ki günümüz depolama araçları ve diğer donanımlar 1 saniyede TB’larca veriyi çekecek kadar güçlü değil. Bundan dolayı modem, SSD, işlemci gibi birçok donanımın da geliştirilmesi gerek.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, haberleri kaçırmayın. 🙂

Bir önceki yazımız olan Google şirket kurma çalışmalarına başladı başlıklı makalemizde google, Özel ve Şirket hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap