iOS 11’de Sürekle-Bırak Özelliği Olacak

Apple’ın bugün yapacağı WWDC (Apple Worldwide Developer Conference) toplantısında tanıtacağı yeni iOS 11’de sürükle-bırak özelliğinin geleceği haberi sızdırıldı. Sürekle-Bırak özelliğinin gelecek olmasının dayanağı olarak da beta versiyonda olan ve kullanım testlerine tabi tutulan iOS versiyonunda, Apple‘ın geri dönüşleri aldığı “Feedback App” uygulamasında yeni gelen özellikler dair Apple‘ın sorular sorması gösterildi.

Daha sonra ise Apple‘ın bu özelliği kullanıma sunduğu anlaşıldı. Fakat gözden kaçan bu yeniliğe dair bir duyuru da Apple tarafından yapılmadı çünkü duyuru için WWDC beklendi. Apple‘ın bu yeniliği bugün yapılacak toplantıda duyurması bekleniyor.

Sürükle-Bırak Nasıl Kullanılıyor?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, sürükle-bırak özelliği iOS 11 ile kullanılabilir olacak. Şuanda ise Sürükle-Bırak özelliği beta iOS 11‘de kullanılıyor. Fakat şöyle bir şey var ki, sürükle-bırak sadece iPad cihazlarda kullanılacak. iPad’de de kullanımda olması için Split View modunun açık olması gerekecek. Split View nedir derseniz cevabını da  verelim: Split View sayesinde ekran üzerinde aynı anda iki uygulama çalışır durumda olabiliyor. Böylelikle bir uygulamadan diğer bir uygulamaya taşımak ya da kopyalamak istediğiniz bir veriyi sürükleyerek hedefe ulaştıracaksınız.

İlginizi Çekebilir

iPad üzerinde Split View görünümü.

Sürükle-Bırak özelliğinin avantajlarından daha da fazla söz etmek gerekirse, iPad üzerinde iki uygulama etkin durumda iken kullanıcılar istediği bir içeriği uygulamalar arasında geçiş yapmak isterse sürükleyip bırakarak işlemi tamamlayacak. Böylelikle içeriğin önce kopyalanması sonra uygulamayı kapatıp diğer uygulamayı açarak içeriğin yapıştırılmasına gerek kalmayacak. Başka bir örnek olarak da e-posta göndermek isteyen bir iPad kullanıcısı ekte göndermek istediği dosyayı sürükleyerek işlemini kolayca tamamlayacak.

Ayrıca bugün gerçekleştirilecek WWDC ile daha birçok yeniliğin Apple tarafından açıklanması bekleniyor.

Bir önceki makalemiz olan Apple, 2016 Yılının En Çok İndirilen Uygulamalarını Açıkladı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.