1. Ana Sayfa
  2. iOS/ iPadOS / macOS

iOS 11’deki Hatalar Nasıl Düzeltilir?

iOS 11’deki Hatalar Nasıl Düzeltilir?
0

Apple iOS 11’i yayınlamasının ardından iOS 11.1’i de yayınladı. Fakat bazı kullanıcılar hala sorunlar yaşamaya devam ediyor. İşte iOS 11’deki belli başlı sorunların çözümleri…

Daha önce size iOS11’deki yenilikleri sunmuştuk. Artık iOS 11‘i kullanıyoruz. Her sistemde olduğu gibi iOS 11‘de de hatalar meydana geldi. İşte çözümler.

Not: iOS 11 kurmadan ve aşağıdaki yöntemleri denemeden önce yedekleme almanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bazı durumlarda iOS kaynaklı hatalar olabilir ve veri kaybı yaşayabilirsiniz. Eğer aşağıdaki listeden farklı bir hata alıyorsanız yorum kısmında belirtin. Biz de size çözüm sunabiliriz.

1. Wi-Fi bağlantı sorunu

Bazı kullanıcılar iOS 11 güncellemesinden sonra her zaman kullandıkları Wi-Fi ağına giremediklerini rapor etti. Bu hatanın çözümü için ilk olarak yapılacak şey cihazı yeniden başlatmak olabilir. Eğer başlattıktan sonra hala Wi-Fi bağlantı hatası yaşıyorsanız ayarlardan ağ ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu çözüm sadece ağ ile ilgili bir durum olup telefonun genelini etkilemez. Bunun için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla kısmında işlem yapmanız gerek.

2. Bazı programlar düzgün çalışmıyor

Eğer bazı programlarda çalışırken durma ya da hiç açılmama gibi hatalar alıyorsanız ilk olarak uygulamayı güncellemeniz gerekir. Uygulamayı App Store’dan güncelleyince hata kalmayacaktır fakat uygulama geliştirici uygulamayı güncellemez ise, güncellenene kadar hata almaya devam edersiniz. Eğer güncelleme gelmemişse beklemekten başka yapacak bir şey yok demektir.

3. “Home” tuşu yavaş çalışıyor

Bazı kullanıcılar da iOS 11 güncellemesinden sonra “Home” tuşunun geç çalıştığını hatta 10 saniye sonra tepki verdiğini söyledi. 10 saniye günlük hayatta kısa bir süre olarak gelse de elde telefon varken kilidi açmak, bildirimlere bakmak için 10 saniye beklemek çok uzun gelir. Bu hatanın çözümü için yapacak tek şey beklemek. Çünkü henüz yeni olan işletim sistemlerinde bu tür hatalar normaldir. Zaman geçtikçe ve yeni güncellemeler geldikçe bu tür hatalar ortadan kalkar.

4. Düşük pil ömrü

Genel olarak baktığımızda her iOS güncellemesinde daha eski cihaza sahip olan kullanıcılar daima pil ömründen şikayet ediyor. Bunun ilk sebebi ise iOS 11 ile birlikte gelen özellikler. Bu özellikler yeni teknoloji içerdiği için diğer uygulamalardan daha çok güç tüketiyor.

Eğer hangi uygulamanın ne kadar pil kullandığını öğrenmek isterseniz Ayarlar > Pil kısmından oranlara bakabilirsiniz. Buradaki oranlar sizin iPhone‘u daha dikkatli kullanmanızı sağlayabilir.

Ayrıca iOS 11 ile birlikte gelen Wi-Fi, Bluetooth vb. bağlantıların kısa süreli kapanması da pil tüketimini arttırabilir. Eğer Wi-Fi ve Bluetooth’u belli bir süreli değil de istediğiniz şekilde kapatmak isterseniz Ayarlar’dan yapmanız gerekiyor.

5. iPhone çok ısınıyor

Eğer iPhone’uz çok ısınıyorsa bunun için birkaç sebep olabilir. Bunlar iOS 11’in işlevleri, arkada birçok uygulamanın çalışması vb. örnek gösterilebilir. iPhone’u soğutmak için basit işlemler yapılabilir. Bunlar kullanıma biraz ara vermek, hava alabileceği bir noktada tutmak, soğuk nesnelere tutarak sıcaklık alışverişi sağlamak olabilir.

Isınma probleminin iOS 11 ile alakalı olduğu da düşünülüyor. Çünkü donanım aynı kalırken daha yüksek yetenekli bir işletim sistemiyle çalışıldığı için cihazlar zorlanıyor. İşlemleri gerçekleştirebilmek için daha yüksek frekans değerlerinde çalışmak gerekiyor. Bunu otomobilin yüksek devirde gitmesi olarak örnekleyebiliriz.

6. Güç tuşu çalışmıyor

Eğer güncellemeden sonra iPhone’da güç tuşu çalışmıyorsa Ayarlardan kendinize sanal bir güç tuşu oluşturabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Genel kısmında en aşağıya indirdiğinizde karşınıza iPhone kapatma ekranı gelecek. Bu ekranda standart olan ve soldan sağa kaydırarak iPhone’un kapatıldığı ekran gelecek. Bu işlev sayesinde bazı sebepler neticesinde -ki bunlardan biri iPhone’un çok ısınması olabilir- iPhone’un kapatılması ve baştan başlatılması sağlanabilir.

7. Outlook/Exchange ile e-posta gönderememe sorunu

Apple, iOS 11’in Microsoft sunucularıyla çalışan yazılımlarla sorun yaşadığını kabul etti. Bu kabul ediş birçok iPhone kullanıcısının Apple’a şikayet e-postası yollamasıyla gerçekleşti. Kullanıcılar e-posta göndermek istediklerinde “E-posta gönderilemedi. Mesaj sunucu tarafından reddedildi.” hatasını aldılar. Eğer bu durum sizin için hayati bir önem taşıyorsa farklı bir cihaz kullanmayı deneyebilirsiniz. Çünkü bu hatanın çözümü için Apple ve Microsoft’un birlikte çalışarak bir çözüm üretmesi gerekiyor.

8. Denetim merkezini kişiselleştirme

iOS 11 ile gelen Denetim Merkezi’nin kişiselleştirilmesi birçok kullanıcı tarafından hala kullanılmış değil. Bunun için Ayarlar > Denetim Merkezi > Denetimleri Özelleştir kısmında ayarlamalar yapmak gerekiyor. Denetim Merkezindeki bazı işlevler kullanıp bazı işlevleri kullanmamak istiyoruz. Fakat bazı işlevler Denetim Merkezinden kaldırılamıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap