İlginizi Çekebilir!
 1. Ana Sayfa
 2. MacOS / IOS
 3. iOS 12 Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?
Trendlerdeki Yazı

iOS 12 Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

iOS 12 Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Son baharda kullanıma sunulacak olan iOS 12’de yenilikler neler? iOS 12 hayatımıza neler katacak? İşte 10 adımda iOS 12’nin hayatımızı nasıl değiştireceği…

Geçtiğimiz günlerde iOS 12 Public Beta yayınlanmıştı. Yeni sürüm iOS’a ait detaylar bu Public Beta ile ortaya çıktı. Yeni özellikler iPhone kullanıcılarına, telefonlarını daha çok sevindireceğe benziyor. İlk olarak kendini gösteren özellikler ise şöyle: iPhone’lar artık daha hızlı çalışacak, daha bütünleşik bir yapı ve daha önemlisi güvenilir bir sistem yapısı. İşte iOS 12’de yenilikler…

iOS 12 öyle bir çalışma prensibine sahip ki bazı kullanıcılar kararlı sürüm olmasına rağmen iOS 11.4’ten daha çok iOS 12 Public Beta’yı sevdi. Ancak iOS 12’yi kullanacak olacak kullanıcıların aklında bazı sorular var. iOS 12 özellikleri neler? iOS 12 kullanmalı mı? Sahip olduğum iPhone iOS 12 güncellemesi alacak mı?

1. Telefonunuz eski dahi olsa hızlanacak

Eski modele sahip olan kullanıcıların aklına ilk olarak bu modelin onların telefonlarında yavaşlama gibi bir sorun yapıp yapmayacağını getiriyor. Çünkü Apple bu sene içinde eski telefonlarını bilerek yavaşlattığını kabul etmişti. Bu açıklamanın ardından da Apple büyük eleştiriye maruz kalmıştı. Bunun sonucu mudur bilinmez ama Apple iOS 11’de olduğu gibi iOS 12’yi de iPhone 5S ve üzeri modellere ulaştıracak. iPhone 5S’ten yeni modele sahip olan herkes iOS 12 kullanabilecek.

iPhone-6s-Plus-iPhone-7-Plus-iPhone-8-Plus
iPhone’lar güncellemeden sonra adeta uçacak.

WWDC etkinliğinde iPhone 6S Plus için ayrı bir konu açan Apple, bu güncelleme ile bu modelde sorun yaşayan kullanıcılarının artık rahatlayacağını duyurmuştu. Burada Apple’ın kullanıcılardan gelen geri bildirimlere ne kadar önem verdiği de görülüyor.

3. Daha düzenli bildirim görüntüsü

Artık iPhone kullanıcıları sabah kalktıklarında dağınık bildirim ekranı görmek yerine daha düzenli bir görünüme kavuşacak. Bildirim ekranında aynı uygulamaya ait olan bildirimler grup olarak ekrana yansıyacak. Bugüne kadar olan kullanımda kullanıcılar bildirim ekranından şikayetçiydi. Çünkü ucu bucağı görünmeyen bildirimlerin içinde kaybolmak pek mümkündü.

ios-12-bildirim
Daha düzenli iOS 12 bildirim sekmesi.

Yeni görünümünün heyecan verdiği bildirim erkanı böyle olacak. Üstelik bildirim grubu açılıp içinde gezilebilecek. iOS 12’nin en büyük artı yanlarından biri olarak bu yenilik görülüyor.

3. Anahtarları evde unutma sona erecek

iOS 12 ile birlikte HomePod birçok özellik kazandı. HomePod, iPhone gibi Apple tarafından üretilen ve ev için tasarlanan bir ürün. HomePod’u multimedya amaçlı kullanmak mümkün. Ancak bu ürün henüz resmi olarak Türkiye’de satışa sunulmadı.

Ancak iOS 12’nin bir yeniliği olması nedeniyle HomePod’a yer ayırdık. HomePod ile birlikte alınacak olan anahtarlık sayesinde anahtarınızı evinizde unuttuğunuzda uyarı alacaksınız. Bunun için iPhone’unuzun cebinizde olması gerekiyor. Sistem evden çıkarken iPhone ve anahtardan gelen sinyalin yerlerinin karşılaştıracak kullanıcıya uyarı veriyor.

4. FaceTime’da görüntülü grup aramaları geliyor

iPhone ve iPad’in seslive görüntülü arama servisi olan FaceTime’a grup görüntülü konuşma geliyor. Artık 32 kişiye kadar kullanıcı aynı anda görüntülü konuşma yapacak. Böylelikle insanlar birbirleriyle konuşmak için sıra beklemeyecek.

ios-12-facetime
32 kişiye kadar FaceTime görüntülü konuşması mümkün.

Biraz da FaceTime’dan bahsetmek gerekirse, FaceTime, iOS işletim sistemine sahip cihazlar için geliştirilmiş bir yazılım. FaceTime sayesinden iOS cihazları aralarına sesli ve görüntülü aramalar yapıyor. Üstelik ücretsiz olarak gerçekleşen kullanımlar internet üzerinden oluyor. Yani iPhone ve iPad’lerin kendi WhatsApp’ları var. Hali hazırda ABD’de WhatsApp’tan çok FaceTime ve iMessage kullanılıyor. iMessage de adından anlaşılacağı üzere mesajlaşma servisi.

5. Kendi emojinizi oluşturun

iPhone X ile birlikte Animoloji de kullanıma girmişti. Artık Animoloji ile birlikte Memoji de kullanıma girdi. Memoji kullanıcıların kendi emojilerini oluşturmaya yarayan bir yazılım. Üstelik FaceTime aramalarında kendiniz yerine Memoji’nizin görünmesini de sağlayabilirsiniz.

memoji
Memoji tasarım görüntüsü.

Snapchat ve Instagram’la birlikte popüler olan yüz filtreleme ve maskeleme konusuna da Apple böylelikle elini atmış oldu. Memoji diğer uygulamalarda olduğu gibi yüz mimiklerine göre şekillenecek. Memoji ile FaceTime’ın Animoloji ile iMessage’dan daha iyi olduğu söyleniyor.

6. Telefonu daha az kullanacaksınız. Çünkü:

iOS 12’de yenilikler içinde en dikkat çekeni ise kullanıcıların uzun süre telefon kullanmaları halinde uyarı alacak olmaları. Apple kullanıcılarının sağlığını düşünerek, telefonun elde uzun süre tutulmasını azaltmak için kullanıcıya bildirim gönderecek. Artık farkında olmadan telefon başında uzun süre geçirme yaşanmayacak.

memoji2
Memoji oluştururken birçok seçenek var.

Telefon ile ilgili kullanım sınırlarını ya anne-babalar ya da kullanıcılar kendisi belirleyecek. Böylelikle ebeveynler çocuklarının telefonda çok zaman harcamasının önüne de geçecek.

7. Sanal gerçeklikte ileri seviye

iOS 12’de yeniliklerde kullanıcıyı en çok etkileyecek güncellemelerden biri de ARKit 2. ARKit 2, Apple tarafından geliştirilen arttırılmış gerçeklik uygulaması. ARKit sayesinde kullanıcıların kamera önünde görülen gerçek çekimlerin daha da ötesine geçerek oyunlar oynayıp tasarımlar yapabilecekler.

ARKit2
Dünya’da arttırılmış gerçeklik giderek yaygınlaşıyor.

iOS 12’de ARKit 2 ile daha da üst seviyede yaşanacak olan arttırılmış gerçekliğin gelecek yıllarda daha çok hayatımızda olması bekleniyor.

8. Fotoğraflar daha akıllı olacak

iPhone’da bir fotoğraf göstermek istediğimizde fotoğrafı bulmamız çok zaman alıyor. Çünkü herhangi bir şekilde arama yapabileceğimiz bir yer bulunmuyor. Ancak bu eksiklik iOS 12’de yenilikler ile birlikte giderilecek. Artık aramada kısmına “yavru köpek” yazdığınızda içinde yavru köpek olan fotoğraflar karşınıza gelecek.

Bu özellik hali hazırda Google’ın fotoğraf depolama uygulaması olan Google Fotoğraflar ile kullanılıyor. Google Fotoğraflar ve diğer fotoğraf depolama uygulamaları hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz.

9. 40 dile çeviri yapabilme imkanı

Günümüzde giderek artan uluslararası seyahatler yanında çeviri ihtiyacını da getirdi. Şüphesiz ki basılı bir sözlükte sözcük aramaktansa telefona konuşarak anlaşmak en kolayı. iOS’un yardımcı uygulaması Siri ile birlikte 40 dil arasında konuşarak çeviri imkanı mümkün olacak. iOS 12 Public Beta ile kullanılmaya başlanan bu çeviri hizmetinde şimdilik İspanyolca ve İngilizce arasında çeviri yapılamıyor.

10. Sesimiz hafızada

Sesimizi kaydederek uygulamaları ve CarPlay gibi yan uygulamaları kullanmamız mümkün olacak. iOS 12 ile sesimizi kullanarak Mac’i de kapatmak kullanıcılar için çok kolay olacak. Kullanıcılar kendi seslerini kullandıkları için de güvenlik sağlanmış olacak. Belki de ileride sesimizle iPhone kilidini açabiliyor olacağız.

iOS 12’de yenilikler hakkında

iOS 12’de yenilikler hakkında onluk sıra böyleydi. Elbette iOS 12 ile birlikte kullanıma girecek olan yenilikler bunlarla sınırlı değil. Bu özellikler teknoloji dünyasında en çok dikkat çekenler oldukları için bu listeye girdiler.

Ayrıca iOS 12 Public Beta kullanmak isteyen kullanıcılar iOS 12 Public Beta Kurma Rehberi‘ni inceleyebilir.

9.0110
9.0Ortalama Puan
iOS 12 Yenilikler İncelemesi

Eski cihazların hızlanması iyi bir yenilik ancak gruplandırılmış bildirim menüsü ve Fotoğraflar'da arama özelliği için geç kalındı. Kullanıcı sağlığı için de uyarı yapılacak olması tam puan aldı.

 • Eski cihazların hızlanması
  10
 • Gruplandırılmılş bildirimler
  9
 • HomePod ile çalışma
  9
 • Grup Facetime
  10
 • Memoji
  8.5
 • Telefon kullanımı
  10
 • ARKit
  9.5
 • Fotoğraflar
  7
 • 40 dilde çeviri
  8.5
 • Ses hafızası
  8.5

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Yazılımlar, donanımlar, savunma sanayii vb. ilgi alanlarım arasında bulunuyor. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum. Açık kaynaklı yazılımları kullanmayı seviyorum.

Yorum Yap