iPhone 16 GB hafıza sorunu çözümleri nelerdir?

16GB iPhone kullanıcılarının en büyük derdi olan hafıza sorununa bu yazıda çözümler getiriyoruz. Yazı içerisindeki yöntemleri kullanarak telefonunuzun hafızasını arttırabilir, gereksiz alan kullanımının önüne geçebilirsiniz. İşte iPhone 16GB için hafıza arttırma rehberi…

16GB iPhone satışları yakın bir zamana kadar devam ediyordu. Artık stokların bitmesiyle 16GB iPhone’lar da satıştan kalkmış oldu. Apple da 16GB’ın artık yetersiz kalması nedeniyle 16GB model üretimini durdurdu. Artık asgari olarak 32GB modeller üretiliyor.

Apple yeni modeller için hafıza problemini çözse de, halihazırda iPhone 6 ve iPhone 6S kullanıcıları için durum hâlâ aynı. 16GB modele sahip olan kullanıcılar sürekli karşılarına çıkan hafıza uyarıları nedeniyle iPhone’larından soğuyor. Ancak bu iPhone’ların kullanımını daha güzel hale getirecek bazı yollar var.

iPhone hafıza arttırma nasıl yapılır?

Hafıza arttırma işlemleri için telefonunuzu yanınızda bulundurun. Birkaç noktada bazı ayarları değiştirecek, gereksiz verileri sileceğiz. Ayrıca silinen verilerden kazandığımız alanın tekrar dolmaması için gerekli düzenlemeleri de yapacağız. Adımları sırayla uygulayarak düzenli bir hafıza arttırması yaşayabilirsiniz. Bazı verileri yedeklemek de işinize yarıyabilir. Şimdi adımlara geçelim.

1. Sırtınızdaki yüklerden kurtulun

Öncelikle telefondaki hafızanın neler tarafından kullanıldığını belirlemek gerekiyor. Bir telefondaki hafızayı en çok aşağıdakiler kullanır:

  1. Fotoğraf ve videolar
  2. Müzikler ve çalma listeleri
  3. Oyunlar

Bu üç büyük alan yiyicisinden kullanılmayanları hemen silmek gerekiyor. Çünkü bunların açacağı depolama kapasitesi en yüksek miktarlardan olacak. Bu uygulamaların telefonda ne kadar yer kapladığına bakmak için de Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı sekmesinden bakabilirsiniz. Bu sekmeyi açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekranı göreceksiniz.

Burada göze çarpan ilk şey 6.18GB büyüklüğündeki Fotoğraflar. Eğer iPhone’dan belli aralıklarla fotoğraflar silinmezse büyük kamburu fotoğraflar oluşturuyor.

Ayrıca burada “Kullanılmayanları Sil” gibi bir seçenek de çıkıyor. Bu bir iOS 11 özelliği. 2017 senesinde kullanıma giren iOS 11 ile iPhone’da bulunan ve belli süredir kullanılmayan uygulamaların belirlenmesi sağlanıyor. Böylelikle gereksiz alan kullanan uygulamaların belirlenmesi daha kolay oluyor.

Ayrıca Fotoğraflar’ın alan kullanımına baktığınızda klasörlerin kullanımını, videoların boyutları gibi bazı detayları görebiliyorsunuz. Burada karşınıza çıkacak ilk şey “Silinenler Albümü“. Bu albümde galerinizden sildiğiniz fotoğrafları göreceksiniz. iPhone’da silinen fotoğraf ve videolar bu klasörde 30 gün bekler ve sonra silinir. Eğer bu fotoğraf ve videoları silmekten eminseniz bu klasörü boşaltmalısınız.

Ayrıca bazı uygulamalar çok fazla yer kaplayabilir. Bunların başında sosyal medya uygulamaları geliyor. Bu uygulamalara internet tarayıcısından da ulaşmak mümkün olduğu için uygulamayı kaldırabilir ve tarayıcı üzerinden sosyal medya platformunun sitesini kullanabilirsiniz. Örneğin, Facebook ve Twitter.

2. Çözünürlüğü düşürün

Fotoğraf ve videoların iPhone hafızasında ne kadar fazla yer tuttuğunu gördük. Bunu azaltmak için de fotoğraf ve video kalitesini düşürmek gerekiyor. Bu işlem ile birlikte büyük miktarda tasarruf sağlanabilir. Üstelik fotoğraf ve videolardaki çözünürlük düşüşü fotoğraf kalitesinde gözle görülür bir etki yapmayacak. Ancak arka tarafta dağ gibi fark olacak.

Related Post

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videoları bilgisayara ve sosyal medyaya yüklemek her zaman daha zordur. Zaten sosyal medya uygulamaları, kendi sunucularında fazla yer tutmaması için fotoğrafların ve videoların kalitesini düşürüyor.

Çözünürlük ayarlarına ulaşmak için Ayarlar > Kamera > Video sekmesine gitmelisiniz. Burada farklı çözünürlük ayarlarını göreceksiniz. Alt kısımda da seçilen çözünürlüğe göre bir dakikalık videoda boyutları göreceksiniz. En düşük seçenek olan 720p HD 30 kare/sn için 60MB iken en yüksek seçenek 4K 30kare/sn için 350MB. Aradaki fark böylelikle anlaşılıyor. Burada en düşük seçeneği seçerek videoların iPhone’da daha fazla yer tutmasını önleyebilirsiniz.

Ayrıca bu kısımda bir ayar daha bulunuyor. Ayarlar > Kamera sekmesinde “Normal Fotoğrafı Tut” ayarını kapalı konuma getirin. Burada HDR (Yüksek Dinamik Aralık) ile çekilen fotoğrafların normal halinin de saklanmasını kapatacaksanız. Bunu kapatmazsanız aynı fotoğraf iki kez galerinizde bulunur ve yer kaplar.

3. Bulut yedeklemesi kullanın

En büyük alan kullanıcısı Fotoğraf ve Videolar için yapacaklarımız daha bitmedi. Fotoğraflarınızı internet üzerinden yedekleme yaparak cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Bunun için Apple’ın kendi hizmeti iCloud’u kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > iCloud > Fotoğraflar sekmesine gidebilirsiniz. Ancak iCloud’daki ücretsiz depolamanın en fazla 5GB olduğunu unutmayın. Örneğin bizim iPhone’umuzda Fotoğraflar 6.18GB olduğu için aylık 6,49TL vererek 50GB almamız gerekiyor. Ancak bunun yerine ücretsiz servisler var.

Google ve Yandex gibi firmaların ücretsiz servisleri bulunuyor. Google Fotoğraflar‘da sınırsız yükleme kapasitesine sahipken Yandex’te 20GB ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Bu konu hakkında Fotoğraf Yedekleme Uygulamaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

4. Apple açığını kullanarak hafıza arttırma

Bir diğer hafıza arttırma yöntemi de oldukça ilginç. Eğer bir iPhone kullanıcısı iTunes Store’dan film satın almak ister ancak indirecek yeri bulunmazsa ücret ödemiyor. Apple filmin iPhone’a inebilmesi için de gereksiz verileri telefondan siliyor. En yüksek boyuta sahip olan film “The Lord of the Rings: The Two Towers”. 6.83GB olan filmi sürekli indirmeye çalışarak iPhone’da yer açabilirsiniz. Ancak 6.83GB’a yaklaştığınızda bu işlemi yapmayın. Yoksa filme para ödemek zorunda kalırsınız.

5. Flash disk kullanımı

iPhone’daki verilerinizi bir flash diske atabilirsiniz. Artık çok girişli USB bellekler de bulunuyor. iPhone’dan verileri USB’ye atabilir daha sonra isterseniz yine iPhone üzerinden ya da bilgisayar üzerinden verileri düzenleyebilirsiniz. Bununla ilgili Gearbest TR‘den ve Aliexpress TR‘den ürünleri inceleyebilirsiniz.

16GB iPhone’lar için hafıza arttırma rehberimiz bu şekildeydi. Bu düzenlemeleri yaparak telefonunuzda büyük oradan alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Eğer sizin kullandığınız başka bir yöntem varsa, yorum kısmından belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: Apple, CNET

Hasan Burus: Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.