1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

İran’da Instagram Yasaklanıyor

İran’da Instagram Yasaklanıyor
0

İran en büyük sosyal mecralardan biri olan Instagram’ı yasaklıyor. İran’ın başkenti Tahran’da yapılan bir basın toplantısında Instagram’ın yasaklanacağı açıklandı. Açıklamayı yapan kişi İran Başsavcı yardımcısı Muhammed Muasddık’tı. Başsavcı yardımcısı yasağın ne zaman işlemeye başlanacağını açıklamadı ancak sebebi söyledi. İran’da Instagram’ın yasaklanma sebebi şu:

Ülkedeki bazı sanatçıların Instagram üzerinden ihtiyaç sahiplerine yardım toplarken suistimaller yapmaları

Böyle bir durumun yasak getirip getirmediği sorgulanırken akıllara başka ihtimaller de geliyor. Bilindiği gibi İran’da su kıtlığı yaşanıyor ve İran’da halkın bir kısmı devletin zamanında tedbirler alıp yatırımlar yapmadığı gerekçisiyle eylemler yapıyor. Şüphesiz eylemlerin insan kaynağı sosyal medya üzerinden sağlanıyor. İran devleti de bunu engellemek istemiş olabilir

telegram
Telegram, İran’da en çok kullanılan sosyal medya uygulaması.

İran’da Facebook ve Twitter da yasak

Instagram’ı bu sebeple engelleyen İran’da Facebook ve Twitter kullanmak da yasak. En son olarak da Nisan ayında eylemcilerin kullandığı Telegram da engellenmişti. İran’da sosyal medya araçlarının kullanımına bakıldığında Telegram %55 ile birinci %23 ile Instagram ikinci.

Yorum Yap