İşte Karşınızda iOS 11

Dünya’nın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın ürettiği iOS işletim sistemi 11’nci sürümü yakın bir zamanda kullanıma sunulacak. Beta kullanıma açılan iOS 11’de bazı özellikler öne çıkıyor.

Yıllar geçtikçe kullanımı artan iOS‘da güncellemeler kesilmeden geliyor. Dün yapılan WWDC‘de tanıtılan iOS 11 birçok yenilikle birlikte gelecek. Şuan beta sürümü kullanıma açılan ve dileyen herkesin kullanabildiği iOS 11 Beta‘da bazı özellikler öne çıkıyor. Görsel olarak da her iOS sürümünde olduğu gibi iOS 11 de kendince bir tasarıma sahip olacak. Artık Iphone üzerinde ikonlar daha oval şekilde olacak. Yeni sürümde Siri‘ye de yeni özellikler eklendi. Örneğin Siri bazı diller arasında çeviri yapabilecek.

Yeni özelliklere dair oluşturduğumuz galeriye ulaşmak için tıklayın.

Öne Çıkan Bütün Yenilikler

Aşağıdaki listede yeni iOS 11‘de olan bütün yenilikleri listeledik. Aşağıdan heyecan veren yenilikleri inceleyebilirsiniz.

1. iPad için sürükle bırak geliyor

Ana sayfa üzerinde iken birden çok uygulamanın yerini aynı anda değiştirebileceksiniz. Üstelik yeni gelen Sürükle-Bırak özelliğiyle Swift modu açıkken iki uygulama arasında içerikleri taşıyabileceksiniz. Bu haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

2. Siri ile yazışma imkanı

Kişisel yardımcı yazılımı Siri sadece sesle komutta çalışıyordu. Artık Siri yazılan komutları da işleyip cevap verebilecek. Yeni Siri hem macOS hem de iOS‘da kullanılacak. Yazılı komut özelliğini kullanabilmek için ayarlardan özelliği aktif hale getirmeniz gerek.

3. Denetim merkezi özelleştirilebilir olacak

iOS 11‘in kullanılmasıyla birlikle Denetim Merkezi tamamen değişecek. Artık Denetim Merkezinden daha çok ayara ulaşım imkanı olacak. Görsel olarak da yenilenen Denetim Merkezi, kişisel tercihlere göre şekil de alabilecek. Denetim Merkezini özelleştirmek ve ayarlarını değiştirmek için Ayarlar>Denetim Merkezi kısmına gitmek gerekecek.

4. Arka planda olan video kaydı

iOS 11 ile birlikte gelen bir diğer özellik de ekran video kaydı. Denetim Merkezine eklenecek butonla video kaydı gerçekleştirilebilecek. Video kaydına başlandığı zaman bildirim çubuğu mavi olacak ve kayıtla ilgili gereken şeylere buradan ulaşılabilecek. Artık ekran videosu için ek uygulamalara gerek kalmayacak.

5. Tek elle kullanıma uygun klavye

Apple yeni modelleri piyasa sürerken sürekli boyutlarını büyütüyor. Bu yüzden de ekranlar büyüdükçe klavyede yazı yazmak zorlaşıyor. Bu zorluğu fark eden Apple, iOS 11 ile birlikte klavyeye özelleştirilme yeteneği getirdi. Artık klavye açıkken sol alt taraftaki dünyayı simgeleyen küreye basarak tek elle klavye modu aktif hale gelecek.

6. Bildirim ekranında sınıflandırma

Bildirimler konusuna da el atan Apple, bildirim ekranında bildirimlerin türlerine göre ayrılmasına olanak sağlayacak. Kilit ekranında iken ekranı sola kaydırmak yeterli olacak.

7. Yeni iCloud ve Saklama Alanı

iPhone kullananların çok yakından tanıdığı iCloud ve Saklama Alanı birleşti ve yeni ismi iStorage oldu. Üstelik hafıza kullanım oranlarına bakarken anlamayı daha da kolaylaştıracak bir bar da iStorage’a eklendi.

8. Yeni iPad klavye özellikleri

Artık iPad Pro kullanırken bir harfin üzerine basıldığında o harfe ait diğer alternatif girdilere ulaşmak mümkün olacak.

İlginizi Çekebilir

9. Kullanılmayan uygulamalar otomatik silinecek

iStorage‘ın kullanıma girmesiyle birlikte kullanılmayan uygulamalar takibe alınacak. Eğer uygulama çok uzun zamandır kullanılmıyorsa yer tasarrufu sağlanması için iStorage tarafından silinecek.

10. Yazılar artık daha koyu ve okunabilir

iOS‘un varsayılan tasarımda değişikliğe gidilerek yazısı daha okunaklı hale getirildi.

11. Arama ayarları ve Siri aynı yerde

iPhone‘da Arama Ayarları kısmında değişiklik yapıldı ve yeni görünümü Arama Ayarları & Siri oldu.

12. Hesaplar ve parolalar için özel ekran

Yukarıdaki özel bir ekran gibi hesap bilgileri ve parolalar için de özel bir sekme getirildi. Bu sekmeden bütün mail hesapları ve iCloud‘u yönetmek mümkün olacak.

13. Acil durumlarda arama

Yeni getirilen Emergency SOS ile birlikle bambaşka bir acil durum yardımcısı aktif hale geliyor. Eğer bu ayar açık konumda olursa kilit tuşuna hızlıca beş kez bastığınızda adresiniz ilgili acil durum kurumuna iletiliyor.

14. Kamera QR tarayıcı

Büyük kolaylıklar sağlayan QR kodlar iOS 11‘de kameradan tarıtılıp okunabilecek. Bunun sayesinde QR kodları çözümlemek için ek uygulamalara gerek kalmayacak.

15. Üçüncü parti uygulamalarda otomatik login

Artık Apple yazılımı dışında olan diğer uygulamalarda da otomatik kullanıcı adı ve şifre girişi mümkün olacak. Login işlemleri daha hızlı olacak.

16. AirPods ayarları

AirPods ayarlarının gelmesiyle birlikle dinlediğiniz müziği de kişiselleştirebilirsiniz. Artık AirPods’larda sadece tek kulaklıktan şarkı dinlemek mümkün olacak. Kullanıcı dilerse sadece sol ya da sağ kulaklıktan müzik dinleyebilecek.

17. iCloud Fotoğraf arşivini düzenleme

iOS 11 ile birlikle kullanıcıların fotoğraflarına dair ayarlara daha çok hükmetmesine olanak sağlıyor. Örneğin devam eden bir senkronizasyonu duraklatıp daha sonradan devam ettirebilme özelliği gelecek.

18. Kolay kurulum imkanı

Eğer yeni bir iPhone cihaz aldıysanız ve ayarlarınızı, şifrelerinizi, kişisel verilerinizi ve daha birçok şeyi yeni telefonunuza aktarmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey iPhoneları birbirine yakın tutmak. Gerisini iPhonelar hallediyor.

19. iCloud gidiyor, Dosyalarım geliyor

Yeni gelen iOS sürümü ile birlikte artık iCloud Drive olmayacak. Onun yerine “Dosyalar” uygulaması gelecek. Dosyalar ile birlikte hem bulut depolama hem de fiziki depolama kontrol edilecek. Google Drive ve Dropbox gibi diğer uygulamalar Dosyalarım ile çalışabilecek.

20. Yeni koyu tema

Apple‘ın alışıla gelmiş temasına yerine artık koyu tema da kullanılabilir olacak. Aslında bu yeniliği getirmenin asıl amacı görmede bozukluk yaşayanları hedeflese de normal kullanıcılar da bu tür bir yeniliği severek karşılayacak. Koyu temayı aktif hale getirmek için Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Ekran Kolaylıkları>Renkleri Ters Çevir kısmından devreye almak gerekecek.

Bir önceki makalemiz olan iOS 11'deki Yenilikler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.