1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Kağıt Paraların Devri Bitiyor Mu?

Kağıt Paraların Devri Bitiyor Mu?

Bitcoin

Sanal para, gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlıyor. Peki kağıt paraların sonu geliyor mu?


Bu konumuzda sanal veya kripto para olarak adlandırılan paralardan ve geleceğin ekonomisinden bahsedeceğiz. Her ne kadar kağıt para kullanımı halen yaygın olsa da aslında sanal para teknolojilerine geçilmesinin yavaş yavaş zamanı geliyor. Fakat şöyle bir durum var ki en son yaşanan deprem olayından sonra operatörlerin hatlarının çökmesi, teknolojinin tam anlamıyla yeterli gelişmediğini göstermektedir. Altyapı güçlenerek daha iyi hale gelecektir. Fakat yinede biz bu konuda nasıl bir teknoloji istediğimizden bahsedeceğiz.

 

Madeni Paraların Devri Bitiyor Mu?

Madeni veya kağıt paralar, her ne kadar dünya çapında bolca kullanılsa da ben şahsen para yerine genel olarak kart kullanmaya çalışıyorum. Fakat toplu taşıma gibi kart geçmeyen yerler halen bulunduğu için yanımızda bir miktar nakit taşımak zorunda kalıyoruz. Son yıllarda birçok sanal para üretildi. Bu paralar borsada işlem görmeye devam ediyor. Bazı ülkeler ise kendi sanal para birimlerini çıkardı. Türkiye’de de bu şekilde çalışmalar yapılıyor. Bu teknolojilerin gelişmesi ile birlikte kağıt ve madeni paraların devrinin sonu gelebilir, sanal paraların devri tam olarak başlayabilir.

Sanal Para Teknolojisi

Sanal para teknolojisi, sadece tek bir kart ile para taşımadan hesabımızda bulunan paraları harcayabilmek ve kazanabilmektir. Bu teknoloji kısmen var fakat tamamen her yerde bu teknolojiye geçilmesi gereklidir. Örneğin bazı toplu taşıma araçlarında kart ile ödeme teknolojisi bulunmamaktadır. Bu sebeple yanımızda fazladan nakit para taşımamız gerekmektedir. Kısacası dünya genelinde nakit devrinin sona erip sanal para teknolojisinin başlaması gerekmektedir.

 

Avantajları Nelerdir?

Sanal para teknolojisi sayesinde öncelikle ekonomik tasarruf sağlanacak. Bu teknoloji ile malzeme kullanılmayacağı için daha rahat bir teknoloji sunacak. Nakit taşıma zorunluluğu olmayacağı için insanlar ağırlık yapan malzemelerden kurtulacak, tek bir kart ile her ekonomik işini halledebilecek.

 

Dezavantajları Nelerdir?

Bu teknolojinin en önemli dezavantajı, güvenlik olmaktadır. Eğer güvenliği kaliteli yapmaz iseniz ciddi sorunlar ile başbaşa kalabilirsiniz. Fakat şu an bankadaki güvenlik seviyelerini de düşününce bu teknolojiye geçmenin para hırsızlığını ciddi oranda azaltacağını belirtmemiz gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Nvidia, Yayıncılar İçin Yeni Teknolojilerini Duyurdu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap