1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay
  3. Kar Geliyor!
Trendlerdeki Yazı

Kar Geliyor!

Kar Geliyor!

2 yıldır ülkemizin kıyı kesimlerine pek kar yağmasa da yeni sistemler karın gelebileceğini gösteriyor.


Modeller, yeni güncellemelerde Mart ayının Şubat ayından daha soğuk geçebileceğini ve Şubat sonuna 2 yeni sistem gelebileceğini söylüyor. Biliyorsunuz ki ülkemizde 2 yıldır kıyılarda kar yağışı olmuyor. Bu yıl güzel yağışlar olsa da sistemlerin zayıf olması ile birlikte kıyı kesimlerde yaşayanlar kardan faydalanamadı. Fakat iç ve yüksek kesimlerde güzel kar yağışları görüldü. Modeller iyice yaklaşırken ECMWF ve GFS birbirinden farklı tahminler sunmaya başlıyor.

ECMWF, tahminlerinde sistemi daha öncesinde Batıda verirken şimdiki tahminlerde biraz daha Doğuya kaydırmış durumda. Yani sistem daha etkili bir şekilde gelecek gibi.

GFS ise sistemi eski tahminlerine göre daha da güçlendirdi. Dünkü tahmininde kar yapan soğuklar gösteren GFS bu günkü tahmininde bazı bölgelere kutup soğuklarını indiriyor.

GFS Tahminine Göre Güzel Sistemler Var

NOT: Temp 850 hPa sıcaklığı, 1500 metredeki sıcaklıklardır. Eğer -8’in altına düşerse kıyılarda kar yağma ihtimali artar.

İlk sistemi incelediğimizde ayın 23’ünde ülkemize giriyor. 26’sına doğru ise ülkemizden çıkış yapacak olan sistem güzel kar yağışları bırakıyor. Soğukları incelediğimizde Marmara -10/-12, Batı ve Orta Karadeniz -14/-16, Doğu Karadeniz ise -10/-14 arası bir sistem geliyor. Bu sistem Kuzeyden geldiği için Batı ve Orta Karadeniz’de 3 gün kadar, Marmara ve Doğu Karadeniz’de 2 gün kadar kar yağışı bırakabilir.

Basınçları incelediğimizde Akdeniz haricinde diğer yerlerde 1020-1030 mb arası basınç söz konusu. Fakat yinede güzel yağışlar olacağını GFS bize bildiriyor.

GearBest TR

Diğer sistem ise ülkemize 27’Sinde giriyor ve 1 Mart’ta çıkıyor. 2 gün süren bu sistem 1000 mb seviyelerine kadar düşen basınç ile birlikte ülkemize güzel yağışlar bırakacağı tahmin ediliyor.

ECMWF Sistemi Vermekte Tedirgin

ECMWF modellerinde dünkü tahmininde Batıya verdiği sistemi biraz daha Doğuya kaydırsa da yeterince indirmediği görülmektedir. Tahminler henüz netlik kazanmamışken GFS istikrarını korumaya devam ediyor. ECMWF ise sistemi verip vermemek arasında kalmış gibi.

2. sistemde ise çok kuvvetli vermese de kar yağışları alınacak seviyede bir sistem verdiği gözükmektedir.

İleriki tahminlerde ECMWF ne kadar değişir bilinmez fakat GFS tahminlerinin büyük bir değişime uğrayacağını düşünüyoruz.

Bir önceki makalemiz olan Çoklu Evren Teorisi ve Paralel Evren başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap