1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Karıncaları Zombiye Çeviren Garip Mantar

Karıncaları Zombiye Çeviren Garip Mantar
0

Karıncalar sosyal düzen konusunda oldukça gelişmiş canlılardır. Öyle ki karıncalar, kendi aralarında paylaştıkları görevleri büyük bir titizlikle yerine getiren ve insanı hayrete düşüren zeki canlılardır.

Zombiye Dönüşen Karıncalar

Brezilya yağmur ormanlarında yaşayan bir tür olan marangoz karıncaların başı büyük belada. Bir mantar bu karıncaları zombiye çeviriyor!

Araştırmacılar geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırmalar ilginç bir olayı açığa çıkardı. Brezilya’da yaşayan maragongoz karıncaları yaşadıkları ortamda oldukça fazla bölgeye yayılan bir mantar türünün bu karıncaları zombiye dönüştürdüğünün farkına vardı.

Mantar karıncalara bulaştırdığı parazitlerle karıncaların bedenlerine yayılarak onları bir nevi zombiye dönüştürüyor. Bir kaç gün sonunda ise karıncalar ölmeye başlıyor.


Mantar Karıncayı Nasıl Zombiye Dönüştürüyor?

Araştırmacıların açıklamalarına göre bu mantar türü gelişmek ve çoğalmak için genellikle ağaç ve hayvanların vücutlarını kullanıyorlar. Fakat karınca bedenleri bu mantarlar için en uygun ortamı barındırıyor.

Karıncaya bulaşmış bu parazit mantar karınca bedeninin içerisine tamamen yerleşip genişlemeye başlıyor kısa süre sonra karıncanın vücudundaki hücrelerden bile daha fazla sayıya sahip olan mantar bedeni tamamen ele geçirmiş oluyor. Mantar yaklaşık 10 gün bedeni yönettikten sonra karınca bedenine sığamamayıp dışarı çıkarak sporlarını tekrar etrafa yayarak bedeni terk ediyor. Fakat bu terkediş karınca için oldukça acı verici bir süreç. Çünkü mantar genellikle karıncanın kafasında bir delik açarak dışarı çıkmayı tercih ediyor.

 

Araştırmacılar bu durum ile ilgili olarak; “Karıncanın içindeki hücrelerin büyük bir kısmının mantar hücreleri olduğunu gördük. Aslında bu, karınca kostümlü bir mantar” açıklamasında bulundu.

Marangoz karıncalarının soyu açısından oldukça büyük tehlike arz eden bu mantar hakkında araştırmalar sürüyor. Araştırmacılar bu mantarların durdurulmaması halinde sadece karıncaların değil diğer tüm böcek türlerinizde tehlikede olabileceğini belirtti.

Araştırma henüz tam olarak tamamlanmasa da durumun ciddiyeti oldukça açık gibi görünüyor.

Yorum Yap