Kuantum Bilgisayarlar ve Kuantum İnternet

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Yakın zamanda bilim insanları kuantum internet için yeni bir deney yaparak başarılı bir sonuca ulaştılar.


Bilim Adamları Kuantum İnternete Bir Adım Daha Yaklaştı

Bilim insanları, yakın zamanda kuantum bilgisayarların birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlayacak önemli bir adım attı. Yapılan bu deneye göre bilim insanları fiziksel bir objeyi kullanarak radyasyon dolaşıklığı üretti. Üretilen bu madde ise kuantum için gerekli bir bağlantı prototipi olduğu belirtiliyor. Yani kuantum bilgisayarların birbirlerine bağlanmasını sağlayan, sinyalini üreten araçlardır. Peki radyasyon dolaşıklığı nedir? Bu sistem, iki verinin birbirleri arasında bağlantı kurmasına denir. Yani kısacası arada mesafe de olsa bağlantı kurabilen sistemlerdir.

 

Yakın zamanda gerçekleşen bu olaydan sonra biz de kuantum hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Kuantum Bilgisayar Nedir?

Kuantum internet konusuna girmeden önce sizlere öncelikle kuantum bilgisayarlardan ve sisteminden bahsetmemiz gerekir.

Bildiğiniz üzere ilk bilgisayar bir oda boyu kadar idi. O zamanlar şirketler, hesaplarını hızlı gerçekleştirmek için kullanıyordu. Zamanla kişisel bilgisayarlar ortaya çıktı, küçüldüler ve daha da güçlendiler. Şimdi bilgisayarlar tekrar büyümeye doğru gitse de ileri de daha büyük bir oranda küçülme ve yüksek donanımlar ortaya çıkacak. Çünkü bunun üzerinde özel çalışmalar devam ediyor.

Kuantum bilgisayarlar, süper bilgisayarlar veya normal bilgisayarlardan daha farklı bir sistem ile çalışır. Bunu daha iyi anlamanız için normal bilgisayarlardan örnek vereceğiz. Normal bir bilgisayar bitlerden oluşur. Her bit 0 ve 1’lerden meydana gelir. Örneğin sizin diskteki verileriniz aslında 0 ve 1’lerden meydana gelmektedir. Bu şekilde depolanır ve siz açarken makine dilinden sizin anlayabileceğiniz dile çevrilir, yani ekrana yansır. Kısacası ekran, aslında piksellerden oluşan bir yansımadır. Arka planda aslında bitlerden meydana gelen devasa bir sistem vardır. Siz oyun oynarken bile yansıma ile oynamaktasınız. Örneğin monitörünüz 75 Hz ise saniyede 75 kez ekran güncellenir. İşlemcide yer alan hızları da bu şekilde düşünebilirsiniz. 5 GHz hızında bir işlemci çekirdeği, saniyede 5 GHz hızında işlem yapabilmektedir.

Şimdi bitlere geri dönelim. Bitler 0 ve 1’lerden oluşur. Örneğin 4 bitlik bir değer yazalım. “0101” değeri 4 bitlik bir değerdir ve “5” sayısına eşittir. “00011010” değeri ise 8 bitlik bir değerdir ve “26” sayısına eşittir. Belki bizim hesaplamamız uzun sürecektir fakat makine bunu çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Konu açılmışken kısaca ikili taban hesaplamadan da bahsedelim. İkili tabanda sayılar sağdan sola doğru 2, 4, 8, 16 şeklinde artar. Bu şekilde değerler belirlenir. Bu değerlerin de HEX dilinde her bir anlamı vardır. Örneğin H harfinin HEX değeri 7dir. Bunu bitlerle göstererek H harfi oluşturabilirsiniz. Şimdi de milyonlarca karakter içeren bir kod ve uygulama düşünün. Veya daha büyük düşünelim, bir işletim sistemi düşünün. Sanırım şimdi makine dilindeki bitlerin ne kadar fazla olduğunu anlıyorsunuzdur.

Peki bu sistem kuantum bilgisayarlar da nasıl çalışıyor? Kuantum bilgisayarlar da, normal bilgisayarlardan farklı olarak bitler yerine kübit kullanılır, aynı anda bir kübit 0 ve 1’lerden oluşabilir. Bu bilgisayarlar kuantum mekaniği ile çalışır. Bu başlık altındaki yazının uzun olduğunun farkındayım. Fakat şunu da eklemem gerekir, bu kısa hali. Yani özet geçerek anlattım fakat bilimsel ve teknolojik makaleler uzadıkça uzayabiliyor. Çok fazla detay içermektedir ve insanlara anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekmektedir.

Kuantum Bilgisayarların Amacı Nedir?

Bu bilgisayarların birçok amacı olabilir. Ama en önemli amacı daha yüksek hesaplar ve işlemler yapabilmek, daha büyük hizmetleri kullanabilmektir. Örneğin simülasyon yapılabilir, bilimsel incelemeler gerçekleştirilebilir, sanal bir dünyayı yönetebilir. Evet Matrix’ten bahsediyoruz. Fakat şimdiki teknolojilerle yapılabilecek seviyede değil henüz.

Kısacası kuantum bilgisayarlar, daha büyük işlemleri hızlıca halletmek için tasarlanmıştır.

 

Kuantum İnternet Nedir?

Kuantum bilgisayarların arasında bağ kurmasını sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji şu anda büyük veri merkezleri, sunucular ve bilim insanları tarafından kullanılıyor. Fakat ileride kişisel bilgisayarlarda da kullanılabilir. Kuantum bilgisayarlar, şu anki bilgisayarlara göre çok hızlı ve çok güçlü bir sistemdir. Yani henüz bu teknolojiye evlerde geçmek için çok erkendir. Çünkü şu anki teknoloji ev kullanıcıları için yeterlidir. Şu anda oyunlar bile en fazla 8 GB RAM yemektedir. (Bildiğimiz kadarıyla) Tabii oyuna mod ekleyerek ve bazı ayarlarla zorlarsanız durum değişebilir. ._.

 

Özet

Kısacası kuantum bilgisayarlarda her kübit üzerinde 0 ve 1’ler aynı anda meydana gelebilir. Normal bilgisayarlara göre daha hızlı ve güçlü bir şekilde çalışır. Kuantum internet ile birbirleri arasında bağ kurarlar. Yakın zamanda kuantum internet alanında güzel bir gelişme kaydedildi.

 

Konumuzun sonuna geldik. Beyniniz yanmış olabilir biraz, kusura bakmayın. Eğer anlamadığınız kısımlar var ise yorumlarda belirtiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.