Kuantum Dolanıklığın Fotoğrafı Çekildi

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Tarihte ilk defa bir kuantum dolanıklığın fotoğrafı çekildi. Peki bilim insanları bunu nasıl başardı?


Bildiğiniz üzere size daha önceden kuantum dolanıklık hakkında bilgiler vermiştik. Einstein’in teori olarak belirttiği ve 2016 yılında kanıtlanan kuantum dolanıklık ilkesinin ilk defa fotoğrafı çekildi.

 

Bilim İnsanları Bunu Nasıl Başardı?

Bilim insanları, kuantum dolanıklığın fotoğrafını oluşturmak için ultraviyole lazer ile beta baryum borat kristalini birleştirdiler. Ortaya çıkan fotonlar ile ultra hassa kamera kullanılarak çekim yapıldı. Sonuç olarak karşımıza böyle bir fotoğraf ortaya çıktı. Bu da gelecekte kuantum dolanıklık deneylerini fotoğraflamak için yeni bir yöntem olabilir.

Kuantum Bilgisayarlar ve Kuantum İnternet

Kuantum Dolanıklık İlkesi Nedir?

Evrende her parçacığın bir ikizi vardır. Bu parçacıklardan biri hareket ettiğinde diğerini de etkiler ve o da hareket eder. İsterse aralarında mesafe olsun, yine de birbirlerini etkilemektedirler. Kuantum bilgisayarların çıkış amaçlarından birisi de budur. Kuantum internet ile de 2 kuantum bilgisayar arasında kablosuz bağlantı sağlanarak büyük bir teknolojik gelişmeye adım atılacak. Bildiğiniz üzere daha önceki haberlerimizde bundan bahsetmiştik.

 

Kuantum Dolanıklık Ne İşe Yarayacak?

Kablosuz ve daha güçlü sistemler yapmamızı sağlayacak. Örneğin şu anda normal bir bilgisayar ile yaptığınız hesap işlemlerini kuantum bilgisayar ile kat kat daha hızlı yapacaksınız. Bu sistemler sayesinde daha güçlü şifreleme teknikleri, güçlü sunucu sistemleri, daha kolay uzaktan bağlantı yöntemleri geliştirilecek. Hayatımızda ise uzaktan bağlantı sağlanan teknolojiler üzerinde gelişmeler yaşanabilir. Hızları kat kat artar, hatta sizin bulunduğunuz konumdan dünyanın en uzak noktasına bile anlık bağlantı kurulabilir. Bu sistem ile sunucularda yaşanan gecikme sorunu tarihe karışacaktır. Yani gelecekte kuantum teknolojileri yaygınlaşabilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.