1. Ana Sayfa
  2. Linux
  3. Linux Mint 18 Beta yayında!

Linux Mint 18 Beta yayında!

Linux Mint 18 Beta yayında!

Linux Mint Projesinin lideri Clement Lefebvre, yeni Mint sürümü 18'in adının Sarah olacağını duyurdu.

Linux Mint 18'in yeni isminin "Sarah" olacağı ortaya daha önceden çıkmıştı. Fakat ismin duyulmasının ardından başka bir haber daha ortaya çıkmamıştı. Artık ismin kesinliği açıklandı. Ayrıca açıklamada birkaç yeni özellik de paylaşıldı.

Değişikliklerden ilki, Linux Mint 17.x'lerin taban olarak Ubuntu LTS kullanmasını biliniyor. Linux Mint 17.xler Ubuntu 14.04 LTS tabanını kullanıyor. Linux Mint 17.x'ten sonra değişiklik yapılacak ve Linux Mint 18.xlerde artık Ubuntu 16.04 LTS kullanılıcak.

Yeni bir görünüm ve hissediş

Yönetici Clement çok fazla detay vermek istemedi ancak ilgi çekebilecek bir şey söyledi. İşte Clement'in konuşması:

Parfum Mekani TR

"Sarah bir İbranice isim ve dünyanın birçok bölgesinde kızlara verilen isim. Sarah ismi özellikle Avrupa'da, Kuzey Amerika'da ve de Orta Doğu'da meşhur.  Meşhur olmasının sebebi kültürel sebepler ve insanların gelenekleri. Sarah'ın anlamı, duru,saf ve prenses.

Ayrı Clement, Linux Mint'in 2021 yılında kadar destekli halde olacak.  Yayınlanma süresi Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus'tan iki ay sonrası olması planlanıyor. Bu da 21 Haziran veya daha sonrasına işaret ediyor. Bunun dışında başka bir plan daha açıklanmadı.

Ek olarak büyük ihtimalle Linux Mint ekibi şuanda Cinnamon 3.0 masaüstü için büyük bir güncelleme hazırlıyor. Bu güncelleme "yeni görünüm ve hissediş" olarak lanse ediliyor.

Beta sürüme Linux Mint'in resmi FTP kaynaklarından indirebilirsiniz. FTP kaynaklarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Linux sürücüleri küçük DRM destekleriyle ileriye yürüyor başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap