1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Liseli öğrenciler atık sudan elektrik üretti

Liseli öğrenciler atık sudan elektrik üretti
0

Milas'ta lise öğrencileri, TÜBİTAK projesi için rezervuar sistemine monte ettikleri sistemle, atık sudan depolanabilir elektrik enerjisi elde etti.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bölümünde eğitim gören 11. sınıf öğrencileri Umut Ertürk ve Hasan Demir, öğretmenleri Kürşat Ertuna'nın danışmanlığında TÜBİTAK projeleri için "Atık Sudan Enerji Üretimi" çalışması yaptı.

Tuvalet temizliği amacında kullanılan ve daha sonra atığa dönüşen rezervuar ( tuvaletlerde kullanılan su deposuna verilen isim) kısmında, suların akış yönünde konulan pervane ve dinamolar yardımıyla bağlı olduğu aküyü şarj etti ve liseliler sistemlerini başarıyla tamamladı.

Projeye ilişkin  Umut Ertürk, projelerindeki her malmezenin kendileri tarafından karşılandığını belirtti.

Projelerinde atık sudan enerji üretimi yaptıklarını belirten Ertürk, "Bisikletlerde kullanılan bir dinamoya kendi imkanlarımızla yaptığımız pervaneyi birleştirdik. Boru çapını daraltarak pervanenin daha etkin dönmesini ve bu yolla bağladığımız aküyü şarj etmesini sağladık." dedi.

"Sistem 6 voltluk enerji üretiyor"
Öğrencilerden Hasan Demir, projenin geliştirilmesi için araştırmaları sürdürdüklerini anlatarak, sistemin 6 voltluk bir enerji ürettiğini söyledi.

Hasan Demir daha sona şöyle devam etti: "Şu anda 6 voltluk bir enerji üretiyor. Pervaneyi ve dinamoyu büyütmeyi düşünüyoruz. Daha büyük bir pervaneyle daha çok elektrik üretmeyi planlıyoruz. Projeyi geliştirmek için çalışmalarımız sürüyor."

Yorum Yap