1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. M2 SSD Nedir? Avantajları Nelerdir?

M2 SSD Nedir? Avantajları Nelerdir?

m2 ssd nedir
25

M2 SSD Nedir?” sorusunu merak eden birçok kullanıcı, internet siteleri üzerinden bu konu hakkında araştırmalar yapıyor. Gelecekte daha fazla kullanılması muhtemel olan bu SSD’ler GB’larca veri aktarımına olanak tanıyor.

Daha hızlı bir SSD disk arayanlar için geliştirilen M2 SSD, hem birçok fayda sağlıyor hem de kolay bir kullanım imkanı sunuyor. Kullanıcıların bilgisayar toplarken M2 SSD hakkında bilmeleri gereken birçok detay bulunmakta. Bu konuda M2 SSD ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğiz.

Mbps Nedir? Mbps Kaç Olmalı?

M2 SSD Nedir?

M2 modülü, SATA modülüne göre doğrudan anakarta bağlanır. Bilindiği üzere SATA sistemi ile kablolu bir teknoloji kullanılıyor. M2 sistemi ise kablosuz bir şekilde doğrudan anakarta bağlanarak çalışan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. M2 sisteminin SATA sistemine göre en büyük avantajı da kablo ile uğraşılmadan bağlanılması oluyor.

M2 SSD, SATA SSD’ye göre daha hızlı olan ve doğrudan anakarta bağlanan bir depolama birimi olarak tanımlanıyor. Bu tür diskler kablo kullanılmadan doğrudan anakarttaki M2 portuna bağlanır ve bu şekilde çalışır. Doğrudan anakarta bağlı bir şekilde çalışan donanımlar kablolu bir şekilde bağlı olan donanımlara göre kat kat daha hızlı bir performans sunuyor. Bu da birçok avantaj sağlıyor.

m2 ssd nedir

M2 SSD Nasıl Çalışır?

M2 SSD Nedir?” konusunda cevaplanması gereken bir diğer konu SSD’lerin çalışma sistemi oluyor. M2 SSD, anakartta yer alan M2 konnektörüne bağlanır ve bu şekilde çalışır. M2 SSD, doğrudan anakarta bağlı bir yapıda olduğu için kullanıcılara olağanüstü bir hız sunar. M2 SSD’ler genel olarak yatay bir şekilde konumlandırılır. Bunun amacı uzun ve ince bir yapıda bulunan SSD’nin sallanmaması ve sabit bir şekilde durmasını sağlamak olarak biliniyor. M2 portları önceleri Bluetooth, Wi-Fi, 4G LTE modem gibi donanımlar için kullanılmaktaydı. Sonraları SSD desteğinin eklenmesi ile birlikte M2 slotu daha değerli bir hale geldi.

Bazı kullanıcıların anakart alırken dikkat etmediği bir diğer konu ise M2 SSD almak isteyip M2 slotu olup olmadığına dikkat etmemesi. M2 slotu her anakartta olmayabilir. Eğer ki kullanıcı M2 SSD kullanmak istiyor ise M2 slotu bulunan bir anakart tercihi yapması gerekiyor. Bu sayede yeni nesil SSD teknolojisinden yararlanarak saniyede GB’larca veri aktarımına kavuşabilir.

M2 SSD Nedir?

M2 SSD’nin Avantajları Nelerdir?

M2 SSD’ler kullanıcılara birçok avantaj sağlar. M2 SSD’lerin SATA SSD’lere göre en büyük avantajı çok yüksek hızlara ulaşabilmesi oluyor. SATA SSD’ler saniyede 550-600 MB hıza kadar erişebilir. Eğer kullanıcı M2 SSD kullanır ise bu hızlar saniyede 5-10 GB’a kadar ulaşabiliyor. Her marka ve modele göre SSD hızları değişkenlik gösterebilir. Günümüzde saniyede 15 GB’a kadar hıza ulaşabilen diskler de bulunuyor.

M2 SSD’lerin bir diğer avantajı ise mekanik bir disk olmadığı için rahat bir şekilde kullanılabilmesi oluyor. Günümüz diskleri manyetik alandan kolay bir şekilde etkilenmeyeceği için üzerine mıknatıs getirildiğinde bir sorun olmaz fakat mekanik disklerin üzerine mıknatıs yerleştirildiğinde disk yavaşlar ve bozulabilir. Şu anda çıkan birçok SSD yapılan testler bağlamında ömründen daha uzun bir süre rahatlıkla dayanabiliyor.

M2 SSD’lerin HDD ve SATA SSD’lere göre bir diğer farkı çok hızlı bir şekilde açılmaları. İşletim sistemi, oyun, uygulama gibi her türlü yazılımları saniyeler içerisinde açan M2 SSD, diğer disklere göre daha hızlı bir veri aktarımı imkanı sunuyor. Özellikle çok fazla dosya yükleyen bir işlem gerektiğinde bu disk türü çok faydalı oluyor.

Bu disk türlerinin müşterilere sunduğu bir diğer avantaj ise HDD’lere göre daha yüksek bir kullanımda daha az ısınmaları, sessiz çalışmaları ve düşük güç tüketimi imkanı sunması. Günümüzde bu tür kriterler birçok kullanıcı açısından önemli bir durum olabilir. Bu da kullanıcılar için ekstra bir avantaj sunar.

M2 SSD Nedir?

M2 SSD’nin Dezavantajları Nelerdir?

Bu tür diskleri kullanmak isteyenler için en büyük dezavantajlardan birisi anlık voltaj dalgalanmasından etkilenme riskinin bulunması. Bilindiği üzere anlık dalgalanma birçok bölgede zaman zaman yaşanan bir durum. Elektriklerin anlık olarak gidip gelmesi elektriklerin tamamen kesilmesine göre daha tehlikeli bir durum olabiliyor. Bu konuda kesintisiz güç kaynağı veya regülatör almak en doğru karar olacak.

Bu tür SSD’lerin bir diğer dezavantajı pahalı bir teknoloji olması. HDD’ye göre kat kat daha pahalı olan M2 SSD’lerin gelecekte kapasitelerinin artması ile birlikte daha uygun bir fiyat sunması bekleniyor. Şu anda bu yönde çalışmalar devam ediyor ve 1 PB SSD üretimi için çalışmalar yapılıyor. Bu da “M2 SSD Nedir?” konusunda bu tür disklerin dezavantajlarından bahsetmekte.

En Güçlü M2 SSD Hangi Özellikleri İçeriyor?

Yakın zamanda NVME 8 TB SSD disk yayınlandı. Saniyede 15 GB hızı ile dikkat çeke bu disk, M2 SSD’lere göre kat kat daha hızlı. Bunun yanı sıra 100 TB SSD ise yakın zamanda geliştirilmişti. 100 TB SSD üreten firmanın yeni amacı ise 400 TB ve 1 PB SSD disk üretmek. Bu da SSD’nin HDD’ye göre gelecekte daha iyi kapasiteler sunması ve artık daha uygun fiyatlı bir hale gelmesi anlamına geliyor. Bu konuda “M2 SSD Nedir?” ve M2 SSD hakkında bilinmesi gereken birçok bilgiyi belirttik.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, haberleri kaçırmayın. 🙂

Bir önceki yazımız olan Elektrikli iş makinesi cumhurbaşkanı tarafından test edildi başlıklı makalemizde Dozer, Ekskavatör ve İş Makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap