Mbps Nedir? Mbps Kaç Olmalı?

Herkesin sık bir şekilde kullanmış olduğu, dilimize dolanan fakat çoğu kişinin de tam anlamı ile ne ifade etmiş olduğunu bilmediği kelimeler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise Mbps’dir. Mbps, İngilizce Megabit Per Secod diğer adı ile Megabit olarak kullanılabilen transfer ölçü birimi olarak bilinmektedir. Genellikle internet paketini alırken veya bir veriyi indirirken Mbps terimi karşımıza gelir. Kişiler megabayt ve mbps arasındaki farkı bilmediklerinden dolayı karşılaştırmaları sağlıklı olacak şekilde de yapamamaktadırlar.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Megabayt ile Megabit Arasındaki Fark Nedir?

Genel olarak birbirine benzeyen kavramlar olarak bilinse bile aralarında çok ciddi bir fark bulunmaktadır. Bayt 8 bitte karşılık gelir. Örnek olarak eve aldığınız 100 megabit internet, kaç megabayta karşılık geldiğini bulmanız için 8’e bölmeniz gerekecektir. 100 megabit hızı olan internette saniyede 12.5 megabayt veri transferini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat indirme hızı yalnızca sizin internet hızına bağlı bir durum olmamaktadır. Aynı şekilde de veri transferini yapmış olduğunuz karşı tarafta yer alan sunucunda hızına bağlı olarak işlemektedir.

Related Post

Mbps Ne İşe Yarar?

Modem alacağınız zaman ilk başta bakacağınız özellik Mbps olmalıdır. Bunun nedeni modemi satan firmalar genel olarak büyük puntolar ile modem kutularının üst kısmına 150 Mbps, 300 Mbps, 600 Mbps gibi yazılar yazmaktadır. Bunun tamamen müşteriyi çekebilmek adına yapıldığını öne sürebiliriz. Mbps yukarıda da belirttiğimiz gibi veri transfer birimi olarak kullanılmaktadır. Bir saniyede aktarılacak olan veri miktarını size gösterir. Mbps megabit olarak okunmaktadır ve Megabay ile aynı anlama gelmediğini yukarıda belirttik. Örnek olarak;

  • 150 Mbps Modem Saniyede 18.300 KB yani 18 MB veri aktarımını sağlamaktadır.
  • 300 Mbps Modem Saniyede 36.600 KB yani yaklaşık olarak 36 MB veri aktarımını sağlayacaktır.

Modemin gücünü beliryecek olan özellik DBİ’dir. Dbi ne kadar uzaklığa yayın yaptığını göstermektedir. Tabii ki de 300 Mbps olan modemle 150 olan Mbps modem daha iyi olmayacaktır. Kullandığınız teknolojiyle alakalı bir durumdur. Modemde binlerce teknoloji bir araya getirip kullanılmakta ve en iyi olacak şekilde verim elde edilmesi amaç kılınmıştır.

Hasan Burus: Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.