1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Microsft’tan Apple’a İddialı Bir Hamle Geliyor

Microsft’tan Apple’a İddialı Bir Hamle Geliyor

Microsoft Apple arasında bir yarışma daha ortaya çıktı. Microsoft, Apple'ın ürettiği ve çokça kullanılan kablosuz kulaklık modeli Airpods'a benzer bir patente sahip olduğu keşfedildi. Üstelik Microsoft'un patenti aldığı tarih, Apple'ın Airpords'u satışa sunmasından bir buçuk sene öncesinde.

Microsft’tan Apple’a İddialı Bir Hamle Geliyor

Patentlerde, Microsoft’un, Apple Airpods modeline benzer bir çalışma içinde olduğu ortaya çıktı.

Microsoft’un patent aşamasında olan kablosuz kulaklığı incelendiğinde çok başarı bir proje ortaya çıkıyor. Çünkü patentte yer alan bilgilere göre sadece kablosuz bir kulaklık olmaktan çok başka özelliklere de sahip olacak model, birçok yeniliği de içinde barındıracak. Bu yazılımsal yenilikler hiçbir ürün tarafından satışa sunulmuş değil. Bu nedenle Microsoft, Airpords’a göre daha yavaş kalıyor olabilir.

Microsoft Apple kıyası yaptık ancak Microsoft’un geliştirdiği kablosuz kulaklık, tasarım olarak Airpods’a benzemeyecek. Microsoft tasarımdan daha çok yazılımsal yenilik ve özelliklerle bu modelin ses getirmesini hedefliyor.

Patente dayandırılan bilgilere göre Microsoft bir kulaklıktan daha çok akıllı ve her şeyi yapabilen bir cihaz geliştirmek isteniyor. Örneğin, kullanıcının vücut ateşini ölçmesi bu kulaklık ile mümkün olacak. Bu işlem kulaklık içinde bulunacak olan sensörler sayesinde olacak. Bu gibi yenilikler, şüphesiz bu modelin pazarlanmasında ve satışında büyük katkı sağlayacak. Microsoft da mobil dünyasında geri planda kalmak yerine kendini daha çok gösterebilecek. Hatta bu kulaklık geleceğin teknolojisi gibi bir isimlendirme ile satışa sunulabilir.

Bildirim ve ateş ölçer

Microsoft geliştirdiği bu modelde bildirimlerin de kullanıcıya iletilmesini hedefliyor. Facebook’tan gelen bir bildirim ya da yeni bir mail geldiğinde bildirim gönderilebilecek. Giyilebilir bir bildirim cihazı olacak bu kulaklık diğer Microsoft cihazlarına da bağlanabilecek. Örneğin Xbox’ta oyun oynarken bu kulaklık kullanılabilecek.

Patent’in açıklama kısmında şunlar yer alıyor: “Tek bir cisim üzerinde, konuşma ile iletişimin sağlandığı ve herhangi bağlanabilir cihaz üzerinde çalışacak olan bu sistem kullanıcı ile elektronik cihaz arasında bağlantı olacak. Yazılımsal işlemlerle konuşarak bağlanılan cihazla anlaşmak mümkün olacak. Örneğin bugünkü stok durumunu, hava durumunu, yol güzergahınızdaki yol durumu, not alınması komutu, arama yapılması ve daha birçok işlem konuşarak yapılabilecek.

Bu kadar güzel özelliklerin göründüğü patentin sadece bir patent olarak kalması da mümkün. Çünkü böylesine özellikleri bulunan bir cihazın maliyeti yüksek olacaktır. Maliyeti de yüksek olduğu için satış fiyatı da yüksek olacaktır. Microsoft’un Airpods benzeri biri cihazı satışa sunduğunda satış oranları ve Airpods satış oranları merak konusu olacak. Microsoft Apple arasındaki rekabetin daha çok süreceği bekleniyor.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Yazılımlar, donanımlar, savunma sanayii vb. ilgi alanlarım arasında bulunuyor. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum. Açık kaynaklı yazılımları kullanmayı seviyorum.

Yorum Yap