Microsoft, Google’a Rakip Olacak Projesini Duyurdu

Microsoft, 2018’de duyurduğu yeni bulut tabanlı oyun sunucusu hizmetine resmî olarak başladı.


2020 yılına doğru ilerlerken yeni bir web dönemine girmeye hazırlanıyoruz. Bu zamana kadar LiquidSky, OnLive, Gaikai, Kalydo, GeForce Now, Playstation Now gibi birçok bulut oyun hizmeti duyuruldu. Bu sistemler ile internet bağlantınıza bağlı olarak kaliteli ve yüksek performans oyunlar oynayabiliyorsunuz. Yakın zamanda da Google Stadia duyurularak platformun belli bir limite kadar ücretsiz olacağı açıklandı. Microsoft ise 2018 yılında duyurduğu Project xCloud hizmeti için artık resmî olarak hizmete başladı.

Project xCloud Yayınlandı

Microsoft, 2018’de duyurduğu Project xCloud projesinin test aşamasının Güney Kore, İngiltere ve ABD’de resmî olarak hizmetlerine başladı. Şirketin açıkladığı bilgilere göre proje, sadece Xbox oyunlarını çalıştıracak. Şu anda Android ortamında hizmete başlamış bulunmaktadır.

En Düşük Sistem Gereksinimleri

İlginizi Çekebilir
  • Android 6.0 İşletim Sistemi
  • Bluetooth 4.0
  • Kablosuz Xbox Kolu
  • 10 Mbps İndirme Hızı

Değerlendirme

Bildiğiniz üzere 2020’den sonraki dönem Web 4.0 dönemi olarak adlandırılıyor. Fakat bu dönem 2010’lardan sonra resmî olarak bazı firmalar tarafından başlatılmıştı. Microsoft ve Google ise sanırım döneme uygun olması amacıyla 2020’yi bekledi. Sony ise bu projeye daha erken bir zamanda atıldı.

Microsoft’un xCloud hizmeti, güzel bir proje olsa da tek dezavantajı Xbox oyunları dışındaki oyunları desteklemeyecek olmasıdır. Bence firmalar insanlara GPU makinesi vermeli ve insanlar istedikleri oyunları kurup oynamalıdır. Çok yüksek özellikli bir sistem de istemiyoruz. Zaten donanımları bölme teknolojisi ile uygun fiyata bu hizmetler sağlanabilir.

Bir önceki makalemiz olan Bulmaca Oyunu Ücretsiz Oldu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.