Mikro robot kanser tedavisinde kullanılabilir

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Mikro robot kanser

Mikro robot kanser tedavisinde işe yarar bir teknoloji olabilir. Uzmanlar, yeni geliştirmiş olduğu robotlar sayesinde önemli bir adım attı.

Nanoteknoloji, günümüzde gelişmeye devam eden bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok bilim insanı ve uzman bu alanda çalışmalar gerçekleştirerek daha küçük ve mikro boyutlarda teknolojiler geliştirmeye çalışıyor. Teknolojinin küçülmesi daha küçük ve dikkat gerektiren operasyonların kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak bir durum. Bilim insanları, geliştirmiş olduğu mikro robot sayesinde önemli bir adım atıyor.

Apple Watch sağlık sorunu olan hemşireyi kurtardı

Mikro robot kanser tedavisinde kullanılabilecek

Kanser, vücuda kanserli hücrenin yayılması ile birlikte ortaya çıkan bir durum. Yani vücudun düzenini bozan ve işleyişi değiştiren bir olay olarak açıklanabilir. Kemoterapi ise kanserli hücreleri öldürmeyi hedefleyen bir sistem. Bu sistem yalnızca kanserli hücreleri değil aynı zamanda sağlıklı hücreleri de öldürebildiği için kişinin bağışıklık sistemini de hedef alabiliyor. Bu da kişinin ek bir takviyeye ihtiyaç duymasına sebep oluyor. Bundan dolayı kemoterapi ağır bir tedavi olarak karşımıza çıkıyor.

Mikro robot kanser

Bilim insanları, yapmış olduğu bir çalışmada üç boyutlu yazıcı kullanarak mikro robotlar üretmeyi başardı. Üretilen mikro robotlar mıknatıslar kullanılarak hedefe ulaştırılıyor ve bu robotlar kanserli hücre ile savaşarak tedavinin daha başarılı hale gelmesini sağlıyor. Elde edilen sonuçlar her ne kadar başarılı olsa da henüz bu teknolojinin geliştirilme aşamasında olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani henüz mikro robotların insan vücuduna rahat bir şekilde girmesi için biraz daha küçülmesi ve daha uygun boyutlara gelmesi gerekiyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Kategoriler: Bilim ve Uzay

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.