Milli Uzay Programı hedefleri duyuruldu

Milli Uzay Programı hedefleri ile birlikte canlı yayında açıklandı. Yapılan açıklamalar ile birlikte pek çok bilim ve uzay meraklısı bu yayını heyecanla izledi.

Uzay, günümüzün en önemli ortamlarından birisi olarak yer alıyor. Ülkeler 20. yüzyıldan beri uzay ortamında rekabet ederek birbirlerinin önüne geçmeye çalışıyor ve yeni şeyler keşfediyor. Türkiye de bu konuda yeni hedeflerini açıkladı.

Neuralink insan deneyleri başlıyor

Milli Uzay Programı hedefleri açıklandı

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı’nda konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamalar arasında ülkemizin uzay alanında yaptığı çalışmalar yer alırken bunun yanı sıra yeni hedefler de belirtildi. Ülkemizin 2023 yılında aya uçuş gerçekleştiren ülkeler arasına gireceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2028 yılında da bir uçuş gerçekleşeceğini açıkladı.

Milli Uzay Programı kapsamında ülkemizin diğer hedefleri arasında uzay meteorolojisi alanına yatırım yapmak, bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek, astronomik gözlemler yapmak, uzay limanı kurmak, uzay teknolojisi geliştirme bölgesi inşa etmek, Türk vatandaşını uzaya göndermek ve uzayda daha başarılı bir ülke olmak gibi birçok hedef yer alıyor.

Related Post

Milli Uzay Programı ile birlikte uzaya ayak basacak ilk Türk için astronot veya kozmonot yerine daha farklı bir isim aranıyor. Bazı ülkeler uzaya gönderdiği astronotlar için farklı isimler kullanabiliyor. Türkiye de bu konuda vatandaşlarından öneriler arıyor. Şimdiden sosyal medya üzerinden pek çok öneriler gelmeye başladı. Kullanıcılar ister doğrudan ister #MilliUzayProgramı etiketi ile isim önerisini belirtebilir.

 

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Bir önceki yazımız olan Starlink fiyatları için Elon Musk açıklama yaptı başlıklı makalemizde Elon Musk, Fiyat ve Starlink hakkında bilgiler verilmektedir.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.