1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Minecraft Hesabınızı Başkasına Vermek Suç Mu?

Minecraft Hesabınızı Başkasına Vermek Suç Mu?

Minecraft Korsan Yasal Durum

Bu konuda Microsoft’un Minecraft oyunu hakkında belirlediği yasal durumlarından bahsedeceğiz.


Minecraft, 2009 yılından beri geliştirilen bir oyun. Son zamanlarda Microsoft’a geçtikten sonra çağ atlayan oyun hızla gelişmeye devam ediyor. Bu konumuzda Minecraft hakkında yasal durumlardan bahsedeceğiz. Özellikle internette birçok Minecraft premium satışı yapan siteler, çalıntı hesap dağıtanlar, korsan oynayanlar bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebinin ekonomik durum olduğunu biliyoruz fakat Microsoft bu konu hakkında neler diyor? Yaptırımları neler? Bu konuda size bunları açıklayacağız.

Notch Bu Konu Hakkında Ne Diyordu?

Markus Notch Persson, bu konu hakkında yumuşak bir tavır sergilemektedir. Ekonomik durumu iyi olmayıp korsan oyun oynamanın Notch’a göre suç olmadığı biliniyor. Twitter üzerinde de bu konu hakkında şöyle bir diyalog geçmiştir: Notch’a bir üye tweet atar ve “Param yok, Minecraft’ı korsan oynayabilir miyim?” der. Notch, bu konu hakkında “Tabii ki, korsan oynayabilirsin fakat paran olduğunda almayı unutma.” cevabını verir. Kısacası Minecraft bir zamanlar yasal bir şekilde korsan oynanabilen oyun olsa da şu anda Microsoft’a ait olduğu için yasal durum değişmiştir.

 

EULA ve Yasal Durum

Aliexpress TR

Mojang’ın sitesinde paylaştığı sözleşmeye göre size bilgileri aktaracağız. Microsoft, Minecraft oyununun kopyasını veya hesabı ücretsiz bile olsa başkasına vermeyi ve Minecraft oyununu veya kullanıcı hesaplarının satılmasını sözleşme ile yasaklamıştır. Örneğin bir Minecraft hesabınız var ve bu hesabı arkadaşınıza hediye olarak vermek, kiralamak veya satmak istiyorsunuz. Bunları yapmak suç olarak sayılmaktadır. 

 

Hediye Kodu ve Yasal Durum

Eğer hediye kodunuz var ise bunu arkadaşınız ile paylaşabilir ve onunla birlikte oynayabilirsiniz. Yani internette hediye kodu dağıtan ve çekiliş yapan siteler hakkında bir sorun yok fakat hediye kodları satılamaz. Bunun dışında çalıntı hesap dağıtan veya hesap satışı yapan siteler bu sözleşmeye göre yasa dışı iş yapmaktadırlar. 

Korsan Oyunculuğun Sebebi

Türkiye’nin ekonomik durumunu düşününce Avrupa ülkelerine göre fiyatı ortalama alım gücüne oranla 6-7 kat daha yüksektir. Fakat yinede Minecraft hesap satışı gibi işlere girmek güvenilirlik açısından risklidir ve yasal değildir. Size önerimiz yasal bir şekilde işinizi halledin.

Bir önceki makalemiz olan Android 10, Sorunlarla Başbaşa başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap